„O tom nemůžeme v nejmenším pochybovat, momentálně tu máme kolem dvou set padesáti dětí s jejich pedagogy, jsou z blízkého okolí, většina se navečer vrací domů, jiní jindy zůstávají i na ubytování. Kurzy vedou tělocvikáři, ale pomohou i naši instruktoři. Při ekonomických kalkulacích nám opravdu tihle zájemci o lyžování pomohou, to je jasné. O víkendu ale přijíždějí zase spíše rodiny a na výuku by nebylo tolik prostoru,“ přehlíží metrovou sněhovou umělou pokrývku v areálu Na Trojáku zdejší šéf Jakub Juračka.
Uspořádání lyžařského kurzu má svá dlouholetá pravidla a samotný výcvik, strava a ubytování nejsou levnou záležitostí. V tom má jasno Pavel Růžička, zástupce ředitele zlínské Základní školy Křiby na Jižních Svazích.
„Jezdí sedmáci, tentokrát jich bude příští týden sedmdesát, s nimi pojedou tři naši tělocvikáři. Rodiče zaplatí kolem sedmi tisíc korun, troufám si říci, že pobyt na Kohútce dokážeme zrealizovat levněji, než leckde jinde,“ říká osvědčený pedagog.
„My jsme samozřejmě za školáky velice rádi, pomáhá nám to při celkových součtech a bilancí, zda budeme v plusu nebo v mínusu, počítat musíme se vším,“ přidává se do diskuse provozovatel areálu v Karolince Jan Dudek s tím, že přes týden by tu nebylo zdaleka tak plno. Je jasné, že se děti někde stravují, když přespávají, pak celodenně.
Poněkud jinou situaci komentuje z dalšího oblíbeného střediska na Stupavě tamní majitel Lubomír Orel.
„My tu lyžařské kurzy pro školy víceméně nepořádáme, ale jsme o to raději, že nám svojí přítomností pomáhají aktivní senioři. Ti tvoří přes týden značnou část klientely, rádi se hýbou, finančně na tom nejsou špatně a tak jsou, tak jako jinde děti na kurzech, stejně srdečně vítáni,“ dodává Orel.