Hulín zkrášlí město výsadbou květin, dá na to 450 tisíc

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Holešov)
HULÍN – Hulín na Kroměřížsku letos plánuje výsadbu tisíců nových květin v ulicích a na veřejných prostranstvích. Do výsadby radnice investuje asi 450 tisíc korun, řekl serveru Zlin.cz Zdeněk Dvořák z hulínské radnice.

V prostranstvích se objeví jednoleté květiny, od jara se budou sázet do záhonů i truhlíků. „Jsem přesvědčen o tom, že pěkné prostředí ve městě podporuje příjemnou atmosféru a dobrou náladu. To všichni potřebujeme. Navíc tvrdím, že prostředí kultivuje a vychovává. Rok od roku se prostředí ve městě snažíme formou květinové výzdoby vylepšovat a obyvatelé města i jeho návštěvníci si toho všímají,“ uvedl starosta Roman Hoza.

Podle něj radnice dostává řadu pochval od občanů. „Pochválit chci také já, a to pracovníky odboru rozvoje města a životního prostředí, kteří výsadbu zeleně zadávají, firmu Arboretum Otrokovice, která dodává sazenice a provádí první výsadbu, a její skvělé pracovníky. Velké poděkování patří také pracovníkům naší společnosti Kombyt Servis Hulín, jenž se během roku o zeleň a hlavně její zalévání v Hulíně starají,“ vyjmenoval Hoza.

Květiny se objeví na celé řadě míst. Sázet se budou verbeny, afrikány a šalvěje do záhonů před základní školou, nebo na ostrůvky na komunikacích. „V loňském roce se lidem velmi líbil záhon s vysévanými letničkami na Holešovské ulici, proto letos plánujeme vysadit stejné záhony také na náměstí Míru,“ sdělila Jana Kouřilová z odboru rozvoje města a životního prostředí.

Na centrálním hulínském náměstí se kromě záhonů objeví i květinové truhlíky s muškáty. Budou také u kulturního klubu a se surfiniemi ozdobí i zábradlí na mostech. „Každoročně se vysazuje voskovkami hrob padlých vojáků. Nová zeleň se bude sázet i na podzim, a to na ploše u nové trafostanice na křižovatce ulic Hviezdoslavova a Sokolská a na konci ulice Dukelská,“ doplnil Dvořák.

Do výsadby a údržby letniček hodlá v letošním roce radnice investovat ze svého rozpočtu částku asi 450 tisíc korun. Pokusí se také získat dotaci od státu na výsadbu prvků takzvaného Územního systému ekologické stability (ÚSES), který pomůže posílit přirozenou stabilitu krajiny podél železniční trati Hulín-Přerov a dálnic D1 a D55. „V případě získání dotace by se na uvedených místech sázely dřeviny, například dub letní, lípa malolistá, buk lesní, javor babyka nebo líska obecná, a křoviny jako ptačí zob obecný, svída krvavá a další,“ řekl Dvořák. „Snažíme se alespoň takto pečovat o krajinu a biodiverzitu kolem našeho města a kompenzovat tím její neutěšený stav způsobený intenzivní zemědělskou výrobou. Je to naše povinnost vůči dalším generacím,“ doplnil starosta.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x