Internetoví podvodníci opět úřadovali. Jejich oběti přišly dohromady o téměř půl milionu

Ilustrační foto
KROMĚŘÍŽSKO – Dalšími dvěma případy podvodu v internetovém prostředí se od minulého týdne zabývají kroměřížští kriminalisté. Oběti přišly o nemalé finanční částky.

Devětapadesátiletého muže e-mailem kontaktoval neznámý pachatel a nabádal jej k výhodné investici u energetické společnosti. Přiměl jej, aby zaplatil vstupní poplatek ve výši pět tisíc šest set korun. Dále muže navedl, aby si do svého zařízení nainstaloval program, který umožňuje vzdálený přístup.

Poté pachatel neoprávněně vnikl do jeho internetového bankovnictví. Poškozený přišel o bezmála 350 tisíc korun,“ uvedla k případu policejní mluvčí Barbora Balášová.

Další podvedenou je jednatřicetiletá žena, která přišla o téměř 130 tisíc korun. Žena nabízela na internetu k prodeji příslušenství pro domácí mazlíčky. Přes aplikaci WhatsApp ji ve stejnou dobu kontaktovaly dvě osoby a projevily zájem o nabízené zboží s tím, že si jej nemohou osobně vyzvednout. Jedna osoba poslala odkaz na zásilkovnu, druhá na DPD.

Žena odkazy otevřela a vyplnila tam údaje ke své platební kartě. Když si kontrolovala internetové bankovnictví, zjistila, že jí v pěti platbách z účtu zmizelo bezmála 130 tisíc korun,“ pokračovala Balášová a dodala, že pachatelům hrozí v případě dopadení až osm let za mřížemi.

Policisté upozorňují, aby si lidé nestahovali žádné aplikace, díky nimž by se podvodníci mohli dostat do jejich počítačů.

Pak už stačí, abyste se přihlásili například do vašeho internetového bankovnictví a v ten moment má do něj přístup kromě vás i cizí osoba. Snaží se Vás někdo přesvědčit k nestandardním postupům, když něco prodáváte přes internet? Stůjte si za svým, kupující má platit přece vám, ne vy jemu! S nikým nesdílejte informace o platební kartě. Nikomu neposílejte ani fotokopie Vaší platební karty či osobních dokladů,“ varuje veřejnost policie.

--> --> --> --> -->