Ivo Valenta uspěl u Nejvyššího správního soudu. Omezování neočkovaných v restauracích a hotelech bylo nezákonné

Foto: ceska-justice.cz
ZLÍNSKÝ KRAJ – Nejvyšší správní soud dal v uplynulých dnech za pravdu emeritnímu slováckému senátorovi Ivo Valentovi, který se na něj před půl rokem obrátil s návrhem zrušit část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Ta se týkala zákazu využití gastronomických a hoteliérských služeb neočkovanými, ale prokazatelně zdravými lidmi. Podle soudu bylo toto vládní opatření protizákonné.

Návrh k Nejvyššímu správnímu soudu podal emeritní senátor Ivo Valenta v zastoupení moravským advokátem Zdeňkem Koudelkou již v loňském roce, soud však verdikt vynesl až nyní. I přesto však jde podle Valenty o významný krok.

Nejvyšší správní soud potvrdil to, co říkám od začátku – tedy že opatření, na jehož základě nemohly využívat ubytovací a stravovací služby neočkované osoby, a to ani přesto, že se prokázaly negativním testem na covid-19, bylo nezákonné. Ztotožnil se tak s názorem, že se jednalo o diskriminaci neočkovaných osob a tlak na realizaci tzv. dobrovolného očkování,“ myslí si Ivo Valenta.

Podle Valenty soud rozhodl ve prospěch zdravého rozumu. „Jak jsem uvedl již dříve, opatření z dílny ministerstva zdravotnictví z hlediska epidemiologického nemělo žádnou logiku a pouze vedlo k ještě většímu rozdělení společnosti a další likvidaci živnostníků, kterým už tak vláda nesmyslnými nařízeními výrazně zkomplikovala existenci,“ pokračoval Ivo Valenta.

Byť jde v současné době o záležitost neaktuální, podle Valenty jde o dobrý signál směrem k veřejnosti. Vláda si nemůže svévolně dělat to, co si zamane, a omezovat svobody veřejnosti i podnikatelů,“ dodal Valenta.

Rozsudek je klíčovým sdělením zejména pro osoby, které byly ve výše uvedené souvislosti pokutovány a sankce prozatím neuhradily. Hradit je totiž nemusí ani v budoucnu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x