Jste to vy? Slovácko hledá dárce kostní dřeně pro Šimonka se zjištěnou aplastickou anémií a další děti

Slovácko hledá dárce kostní dřeně pro Šimonka. Foto: 1. FC Slovácko
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Při nedělním utkání 2. kolo FORTUNA:LIGY mezi domácím Slováckem a hosty z Hradce Králové mohou fanoušci udělat dobrý skutek a možná i zachránit lidský život! Ve Slovácké Dědině za tribunou B se koná nábor do registru kostní dřeně pro Šimonka se zjištěnou aplastickou anémií, ale i pro další děti, které potřebují pomoc. Zapsat se do registru můžete od patnácti do osmnácti hodin.

JAK NÁBOR PROBÍHÁ?

Nábor provádíme pomocí BEZBOLESTNÉHO minutového stěru z dutiny ústní, který si zájemce o vstup provádí sám a vyplněním krátkého dotazníku, což dohromady zabere asi 7- 10 minut. Samotná registrace není darování, kostní dřeň daruje až každý sto dvacátý zapsaný. Čili šance, že zapsaný půjde darovat, je jen necelé 1%. Proto je důležité, aby bylo v registru co nejvíce lidí, aby bylo z čeho vybírat.

BOLÍ NÁSLEDNÉ DAROVÁNÍ KOSTNÍ DŘENĚ? NEBOLÍ!

Kostní dřeň se dnes daruje dvěma způsoby. První je z periferní krve a je podobný odběru plazmy. Druhý z pánevní kosti a provádí se pod plnou anestezií. ALE VŽDY JE NA DÁRCI, KTERÝ ZPŮSOB SI ZVOLÍ!

PODMÍNKY PRO VSTUP DO REGISTRU

  • Věk 18- 35 let (den před třicátými šestými narozeninami může ještě zájemce vstoupit)
  • Váha nad 50 kg
  • Dobrý zdravotní stav (bez denní medikace např. na vysoký tlak, štítnou žlázu, astma)

Jsem ráda, že jsme se domluvili na náboru nových členů do Českého národního registru dárců dřeně na zápase šestiletému Šimonkovi z Babic, který onemocněl aplastickou anémií a nutně hledá svého dárce kostní dřeně, který se zatím nenašel v celém světě, ale také všem ostatním pacientům, kteří dárce potřebují,“ říká koordinátorka projektu 450ml NADĚJE Xenie Mráčková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x