KAM ZA KULTUROU: Nabídka akcí se stává každý týden bohatší

Zdroj: Archiv CCRVM
ZLÍNSKÝ KRAJ – Parní vlak, historie a tradice Slovácka, výstavy a hudba. Konec června na Východní Moravě bude pestrý!

Do Zlína se vyplatí cestovat za kvalitním hudebním zážitkem. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů je jedním z mála orchestrů v ČR, který nerezignoval na letošní sezonu a rozhodl se odehrát takřka všechny koncerty nuceně přerušené sezony v náhradních termínech. Ve čtvrtek 25. a v pátek 26. června 2020 vždy od 19 hod ve Velkém sále Kongresového centra Zlín zazní nejkrásnější árie ze známých oper W. A. Mozarta, Ch. Gounoda, G. Donizettiho, G. Bizeta, G. Verdiho a dalších v podání výrazných pěveckých talentů tenoristy Petra Nekorance a sopranistky Lady Bočkové pod taktovkou šéfdirigenta FBM Tomáše Braunera.

V Napajedlích nedaleko Zlína si v pátek 26. června nenechejte ujít letní koncert v Parku Na Kapli. V 19 hodin večer hrábnou do strun brněnští hudebníci Acute Dose, kteří se postarají o skutečnou dávku hudebního zážitku. Vstupné je dobrovolné. V případě deště se koncert ruší.

Rožnovské parní léto, což je série mimořádných jízd historickým parním vlakem, je také pro letošní letní sezonu zachováno. Jízdy parním vlakem údolím Rožnovské Bečvy budou probíhat vždy v sobotu, s odjezdem v 9.25 z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. Zpět se bude odjíždět v 15.27 hodin. První jízdu si můžete užít 27. června 2020, další termíny jsou 18.července, 15.srpna a 12.září. Letošní novinkou je parní lokomotiva zvaná Velký Býček, která byla vyrobena v roce 1924. Po příjezdu do Rožnova pod Radhoštěm můžete zvládnout prohlídku všech tří areálů Valašského muzea v přírodě, případně vystoupat na Jurkovičovu rozhlednu na Karlově kopci.

Na oblíbené Zvonici Soláň, ležící na hřebeni Vsetínských Beskyd, se v sobotu 27. června otevře hned několik výstav najednou. Jsou součástí 21. ročníku Malířských cest okolo Soláně. Již v 9 hodin bude ve Zvonici na Valašském Olympu, jak se Soláni občas přezdívá, zpřístupněna prodejní výstava obrazů „Malíři Moravy“ Augustina Mervarta a Jiřího Heřmana. V nedalekém Valašském ateliéru u Hofmanů v 10 hodin otevřou výstavu litografií Emma a Bára Srncovy a svou keramiku představí Michal Plíhal. K tomu přibude také výstava „Barvy mého života“ z díla Jaroslava Kováče.

Jedenáct tras, na kterých můžete navštívit 51 památkových domků či malých muzeí na Slovácku, slibuje akce příznačně nazvaná Víkend památkových domků. Objekty, které jsou veřejnosti vesměs běžně nepřístupné, otevřou svá vrátka tentokrát poslední červnový víkend, to je 27. a 28. června. Přijďte zavzpomínat, jak to vypadalo doma u vašich babiček, prababiček, seznamte se s lidovou architekturou Slovácka, s životem našich předků, který plynul v souladu s přírodou a ročními obdobími. Během návštěv domků a muzeí uvidíte historické kroje, vybavení domácností, knihy, obrazy a duchovní předměty. A také expozice řemesel, hospodářství, odívání a další poklady lidové historie Slovácka.

Úspěšná výstava nazvaná Až přiletí čáp je aktuálně k vidění na Zámku Vsetín. Vydejte se na nostalgický výlet do historie kočárků a prohlédněte si jedinečný soubor téměř 50 kusů dobových dětských i loutkových kočárků z let 1880–1980. Nahlédnete tak do stoletého vývoje specifického dopravního prostředku spjatého s raným dětstvím. Vystavené kočárky pocházejí ze sbírky valašskomeziříčské pobočky Muzea regionu Valašsko, které je zakoupilo v roce 2016 ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy. Výstava je přístupná až do 30. srpna 2020.

Informace o dalších akcích najdete zde.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x