KAM ZA KULTUROU: Třetí adventní víkend na Východní Moravě

Zdroj: Pixabay.com
ZLÍNSKÝ KRAJ - Štědrý den se blíží a Zlínský kraj zve na vánoční jarmarky, výstavy a hody.

Na školky a I. stupeň základních škol myslí v předvánoční době Muzeum Kroměřížska. V areálu staveb lidové architektury v Rymicích je připraven od 11. do 19. prosince vzdělávací a zábavný program Návrat do minulosti, během kterého se děti zábavnou formou vrátí v hanáckých chalupách do minulosti a prožijí celé adventní období včetně Štědrého dne.

Do Kunovic na Uherskohradišťsku vyrazí v pátek 13. prosince milovníci dechovky. Ve zdejší sportovní hale se od 19 hodin představí s Vánočním koncertem dechová hudba Straňanka.

Ve skanzenu Rochus v Uherském Hradišti můžete v programu Radostná novina poznat, jak prožívali vánoční svátky naši předkové. V sobotu 14. prosince od 13 do 16 hodin zde bude panovat atmosféra Vánoc starých časů, kdy ještě nebyla v domácnostech televize. Poznáte pečení tradičního pečiva, výrobu vánočních ozdob, zdobení stromečku, prostírání štědrovečerního stolu a další zvyky typické nejen pro Slovácko.

Sobotní večer 14. prosince bude v Uherském Hradišti patřit také 24. ročníku Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik nazvaný VOX HUMANA, aneb Nástroje v hrdlech. Festival s ozvěnami Slováckých slavností vína a otevřených památek proběhne v Klubu kultury od 19 hodin a bude na něm předáno ocenění Vinařská obec roku.

V Otrokovicích si zejména děti mohou v sobotu 14. prosince užít Čertovské řádění. Pekelné odpoledne plné her a soutěží zajišťuje od 16 do 18 hodin v Otrokovické besedě celé peklo pod vedením samotného Lucifera.

Tradiční Vánoční jarmark je připraven ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V sobotu a neděli 14. a 15. prosince areál Dřevěného městečka zaplní nabídka dárků z dílen lidových řemeslníků a také dobrot, které k Valašsku a k Vánocům patří. Těšit se můžete na obchůzky Lucek, na mikulášské a čertovské družiny, tradiční draní peří či vaření štědračky. Valašská dědina pak poskytne atmosféru lidových Vánoc v oživených expozicích.

Před koncem roku bude mimořádně otevřena Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm. Navštívit ji můžete v průběhu Vánočního jarmarku 14. a 15. prosince a v týdnu od 27. prosince 2019 do 1. ledna 2020.

Skvělou vánoční atmosféru s řadou možností tvoření vlastních výrobků nabízí Zámek Lešná u Valašského Meziříčí. V programu jsou tvořivé dílny, kostýmované prohlídky slavnostně vánočně vyzdobeného zámku či hrané vánoční příběhy. Například v neděli 15. prosince od 16 hodin to bude hra Nad Betlémem svítí hvězda.

Ve valašském Vsetíně zvou na Veselé vánoční hody s tradičním jarmarkem. Jsou připraveny od 16. do 21. prosince v prostoru mezi Svárovem a náměstím Svobody. Nabídnou vánoční zboží, pochutiny a bohatý kulturní program. Zpestřením bude kluziště a nová edice vratných kelímků na nápoje. V průběhu akce se postupně představí skupina Fleret se Zuzanou Šulákovou, Martin Chodúr s kapelou MACH, Markéta Konvičková, Petr Vondráček a skupina Lokomotiva, zpěvačka Olga Lounová s kapelou Louners a na závěr Veselých vánočních hodů pak Pavel Novák s kapelou Black Rose, Předpokládaný začátek jednotlivých vystoupení je vždy v 16.30 hodin.

Sklo je ušlechtilý materiál a k Vánocům již řadu let patří. Přesvědčit se o tom můžete ve Vsetínském zámku, kde je až do 19. ledna 2020 instalována výstava Skleněné Vánoce.

Další akce najdete v rubrice KULTURA, v akcích na Zlin.cz, nebo na vychodni-morava.cz

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x