Když jaro zaťuká… Luhačovická přehrada v proměnách času

Foto: zlin.cz
POZLOVICE - Věru, je to tak. Říká se tomu proměny, někdy taky metamorfózy, to když chceme být latinsky světoví. Jisté je jedno. Unikátní a generacemi turistů i místních milované vodní dílo na říčce Šťávnici, Luhačovická přehrada (na katastru sousedních Pozlovic) ožívá v novém čase. Kdo si s prudkým, kdoví ne-li předčasným, nástupem jara vybaví, že ještě v neděli 21. ledna se na pořádně zamrzlé hladině hrál hokej a krasobruslilo se jako málokdy...

V první březnových dnech přehrada a její okolí velmi rychle ožívají turistickým ruchem.

Já sem jezdím vždycky v předjaří, už ani nevím kolik let, pro mne to tu má kouzlo právě v tomto čase. Pravda, zažil jsem tu sníh i led, ale teď je březen dokonalý k vycházkám, zrovna se s kamarádem vracíme z pěší okružní cesty kolem přehrady,“ hlásí čerstvé jarní zážitky pan Ivan z Berouna.

Pod hrází stejně jako na druhé straně nádrže, kde ji sytí vodou docela živá říčka Štávnice, je taky pěkně živo. A to pod hladinou a na ní. „Kapři jak se patří, to jsou teda macci,“ ukazuje klučina s dědou, kteří sem dorazili přímo z Luhačovic.

Do toho si to tu randí divoké kachny, těch je tu rovněž na obou stranách přehrady spousta.

Na asfaltové stezce kolem přehrady jede hodně slušnou rychlostí na kolečkových bruslích maminka s malým potomkem na bicyklu. „Mami a kdy se budeme koupat?“ ptá se zvídavý klučík…

Tak tohle bude ještě chvíli trvat, zajímavé je, že se už ozývá čilý ruch u jedné z osvěžoven nedaleko hráze, turisté reagují bleskově, jindy kolem 5. března jich tu podobný počet nebývá.

Samotná přehrada má mimořádně zajímavou historii.

Pokračování článku a více fotografií najdete zde.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x