Knihovny ocenily nejpilnější eČtenáře

Knihovny ocenily nejpilnější eČtenáře. Foto: Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
ZLÍNSKÝ KRAJ – Knihovny v celé České republice vyhlásily své Čtenáře roku. Letos se příhodně rozhodly ocenit čtenáře, kteří si v průběhu roku vypůjčili nejvíce elektronických knih.

Ocenění je již tradičně vyhlašováno ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR jako vyvrcholení Března – měsíce čtenářů. V minulosti knihovny volily například Babičku čtenářku, Super učitele – super čtenáře, nebo Tátu čtenáře. Letos knihovny oceňovaly eČtenáře, tedy čtenáře s nejvyšším počtem eVýpůjček za předcházející rok. Celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2021.

Ve Zlínském kraji zvítězily Martina Price (Knihovna Kroměřížska), Jana Mózová (Masarykova veřejná knihovna Vsetín) a Jana Kudličková Davidová (Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně). Absolutní vítězkou ve Zlínském kraji se stala čtenářka Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, paní Zdeňka Klouparová, která si v loňském roce vypůjčila úctyhodných 37 eKnih.

Ve Zlínském kraji půjčovalo v roce 2020 elektronické knihy 13 větších knihoven. Celkem si uživatelé těchto knihoven vypůjčili 12 837 eVýpůjček, téměř polovina z nich byla uskutečněna v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Tuto službu ve velké míře využívali také čtenáři knihoven v Uherském Hradišti, ve Vsetíně a Kroměříži.

Služba eVýpůjček patří k využívaným a pozitivně akceptovaným on-line službám knihovny. Její význam a využití rapidně vzrostly zejména v období pandemických opatření roku 2020, kdy vládní nařízení vedla k uzavření knihovny a zcela znemožnila výpůjčky tištěných knih,“ uvádí ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka.

Nárůst kvantitativních ukazatelů byl však pozorovatelný již před těmito opatřeními, eVýpůjčky sledovaly stabilní růstový trend již během roku 2019. „Růst využití v roce 2020 byl významně urychlen nejenom efektem uvedených opatření, ale také dvojím navýšením limitů a zvýšenou propagací eVýpůjček. Knihovna nabídla svým čtenářům místo nedostupných tištěných knih náhradní řešení v podobě eVýpůjček, což řadu z nich zaujalo,“ dodává k nárůstu eVýpůjček Libuše Pavlicová, vedoucí útvaru odborných činností Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Mezi hlavní přednosti eVýpůjček patří okamžitá dostupnost, a to i nejvíce žádaných titulů a bestsellerů, na jejich tištěné verze by jinak čtenáři čekali i několik měsíců. Tuto výhodu považuje za hlavní přednost i oceněná eČtenářka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, paní Jana Kudličková Davidová, která jako další klady uvádí praktickou stránku eKnih. „eVýpůjčky si stahuji do mobilního telefonu, který mám stále po ruce, ať už jsem na cestách nebo čekám na úřadě či u lékaře. Navíc odpadá váha knih v kabelce.“ Paní Kudličková Davidová si dokonce vzpomíná na svou úplně první eVýpůjčku, kterou byla kniha Aleny Mornštajnové Hana. Od té doby na eVýpůjčky nedá dopustit a považuje je pro sebe za rovnocennou alternativu tištěných knih.

I přes zmíněný nárůst počtu uživatelů eVýpůjček čtenáři v drtivé většině nadále upřednostňují výpůjčky klasických tištěných knih. Z celkového množství dokumentů, které byly ve veřejných knihovnách kraje v roce 2020 vypůjčeny, tvořily eVýpůjčky jen 0,4 %. Do budoucna však lze predikovat nadále se zvyšující oblibu eVýpůjček, které čtenáři veřejných knihoven dnes již považují za zcela běžnou a standardní službu patřící do portfolia knihovních služeb veřejné knihovny.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x