Komedie Rychlé šípy slaví 20 let od premiéry

Inscenační tým komedie Rychlé šípy (Foto: Marek Malůšek)
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Velmi oblíbená hra Rychlé šípy oslaví ve Slováckém divadle 20 let od premiéry. Serveru Zlin.cz to sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

„Když jsme v roce 2000 začali komedii ve svém volném čase jen tak pro pobavení zkoušet, počítali jsme s několika reprízami. Ani ve snu by nás nenapadlo, že začínáme přepisovat historii Slováckého divadla.” To jsou slova herce Davida Vaculíka, který baví diváky jako Jindra Hojer v inscenaci režiséra Roberta Bellana Rychlé šípy. Její obliba je tak velká, že v pátek 2. října oslaví na jevišti už 20. narozeniny.

„Rychlé šípy jsou s největší pravděpodobností nejdéle uváděnou inscenací v Česku, která má až na výjimky původní obsazení,” řekl představitel Dlouhého Bidla a mluvčí uherskohradišťské scény Josef Kubáník, jenž zároveň odehrál všech 513 repríz komedie. Co diváky na příbězích Mirka Dušína a jeho čestných a spravedlivých kamarádů tolik baví? „Ze začátku to byla asi ta až dětská naivita, se kterou jsme komedii hráli, dnes už na ni chodí jako na osvědčenou značku s vědomím, že každá repríza bude tak trochu jiná,” poznamenal David Vaculík s tím, že jsou diváci, kteří komedii viděli i čtyřicetkrát. „A také se nám už vyměnila generace v publiku. Ti, kteří přicházeli před dvaceti lety už mají vlastní děti. Jen si všichni pomalu musejí zvykat na fakt, že už jsme spíš pomalé šípy,” dodal herec.

Inscenace má za sebou pozoruhodnou pouť. Vystoupila v téměř padesáti městech po celé republice, herci ji hráli na hradě, v Národním dvadle, v cirkusovém šapitó i ve sportovní hale pro dva tisíce diváků, posbírali celou řadu cen a představili se s ní v mnoha televizních pořadech včetně Manéže Bolka Polívky. Ten po zhlédnutí komedie prohlásil: „Dřív mívali herci v Brně mindrák z Prahy a teď už ho budou mít i z Hradiště.”

Rychlé šípy viděl devětkrát i předobraz jedné z titulních postav, dnes šestadevadesátiletý Jindřich Hojer. „Díky Slováckému divadlu vím, kde pořád žije mé dětství,” prohlásil při loňské pětisté repríze muž, který našel ve Slováckém divadle řadu přátel a věnuje mu i jednu z kapitol právě připavované knihy o Jaroslavu Foglarovi. Slavnostní představení ke 20. narozeninám Rychlých šípů začíná na jevišti uherskohradišťské scény v pátek 2. října od 19.00 hodin.

Rychlé šípy v číslech

20 let od premiéry oslaví komedie přesně 9. října.

513 představení divadelníci odehráli.

12 herců v inscenaci účinkuje ve 23 rolích.

150 000 diváků usedlo za 20 let v hledišti.

50 – téměř tolik míst v republice už komedii hostilo.

9x viděl Rychlé šípy předobraz jedné z postav, dnes 96letý Jindřich Hojer.

9 dětí se za dvacet let uvádění narodilo představitelům titulních rolí.

435 sprejů na barevné vlasy spotřebovala maskérka Šárka Bellanová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x