Státem dotovaná takzvaná rezidenční místa pro jednotlivé zdravotnické obory vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví. Na tento projekt chce nyní navázat i vedení Zlínského kraje.
„Chceme na tento program navázat a zkušené zaučující lékaře motivovat navíc i částkou z krajského rozpočtu, která může být ve výši až deset tisíc korun měsíčně. Minimální doba vzdělávání je u všeobecných praktických lékařů tři roky, v případě pediatrů pak čtyři a půl roku,“ uvedla náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová.
Zlínský kraj, stejně jako ostatní kraje republiky, trpí nedostatkem zdravotnického, lékařského i nelékařského personálu. Projevuje se to zejména nedostačujícím počtem lékařů v oblasti primární péče a ambulantních psychiatrů. Většina z nich je starších 50 let.
Především v menších a odlehlých částech regionu hrozí, že v horizontu patnácti let odejde velká část lékařů a tato péče nebude zajištěna.
„I když má systémové řešení nedostatku lékařů v rukou stát, jako kraj na něj nemůžeme čekat. Jednou z možností, jak tomu předejít, je právě podpora vzdělávání mladých kolegů a jejich motivace k tomu, aby zůstali v regionu,“ dodala Olga Sehnalová.