Vyhodnocení zájemců o titul mistra i o zápis na seznam se uskuteční v příštím roce. „Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje se uděluje osobám, které dokonale ovládají dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby a přiměřeně svým možnostem předávají tyto znalosti budoucím generacím a prezentují své výrobky na veřejnosti,“ informoval radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, který je zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.
Běžně se titul podle něj uděluje třem osobám v jednom roce. „Ovšem letos byl titul výjimečně přiznán třinácti mistrům. Důvodem je to, že deset osobností bylo již dříve vyznamenáno podobným titulem Ministerstva kultury ČR a je v našem zájmu tato ocenění sjednotit,“ dodal radní Kašný.
U návrhů na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje je hlavním účelem ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území Zlínského kraje. „Tento titul byl ve Zlínském kraji přiznán následujícím artefaktům, a to Valašskému odzemku, Jízdě králů, Slováckému verbuňku, Tradičním hodům s právem na Uherskohradišťsku, Výtvarnému navrhování a tkaní tapisérií a Ruční výrobě umělých květin, vonic a vínků,“ vyjmenoval Kašný.
Předkladateli návrhů mohou být vědecké a odborné instituce, muzea, občanská sdružení, neziskové a zájmové organizace, fyzické osoby působící v daném oboru, orgány státní správy a samosprávy- „Návrhy do obou iniciativ je možné posílat na formulářích k tomu určených do Slováckého Muzea v Uherském Hradišti, které je pověřeno výkonem Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje. Termín pro přijímání návrhů na příští rok je stanoven od 1. října 2020 do 28. února 2021,“ upřesnila vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Romana Habartová.