„V Programu na podporu venkova pro obce do dvou tisíc obyvatel je možné získat až dvě stě padesát tisíc korun na jeden projekt. Základní podmínkou je využití materiálů a výrobků z recyklovaných odpadů,“ uvedla náměstkyně pro sociální oblast Hana Ančincová a dodala, že ročně na tyto projekty Zlínský kraj dává jeden milion korun.
Jednou z obcí, která s podporou dotací pořídila lavičky z recyklovaných plastů a vybudovala dopadové plochy na sportovištích a dětské hřiště, je Veselá u Zlína.
„Starosta musí šetřit a zároveň budovat. Musí přemýšlet dopředu a využít dotace, které jsou k dispozici. Malé obce, jako jsme my, mají omezený rozpočet,“ vysvětluje starosta Veselé Daniel Juřík s tím, že posledním projektem, který za přispění kraje dodělávají, jsou prvky na tribuně a lavičky na fotbalovém hřišti.
Výhodou výrobků z druhotných surovin jsou podle vedoucí odboru životního prostředí Jany Káčerové zejména životnost a snadná údržba.
„Plot nebo květináč z plastů vypadá jako ze dřeva, rozdíl poznáte až na dotyk. Na Vsetínsku slouží lavičky z plastu už dvanáct let a pořád jsou v kondici. Navíc je nemusíte brousit, natírat, netrčí z nich třísky,“ vyjmenovala přednosti Jana Káčerová.
Lavičky a sportoviště z recyklovaných materiálů pořídili také v Neubuzi, v Horní Lidči vyměnili dřevěné prvky tribuny ve sportovním areálu a v obci Mistřice revitalizovali stanoviště pro kontejnery na separovaný odpad.
„Naším cílem je, aby odpady, které vznikají a které lidi svědomitě třídí, našly své uplatnění. A projekty našich obcí dokazují, že to jde. Finanční prostředky na podporu ochrany životního prostředí máme připraveny i pro příští rok,“ dodala Hana Ančincová.