Krajská záchranka získala nové vozy za 20 milionů korun

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje uvedla do provozu šest nových vozů: čtyři sanitky, speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí a automobil pro úsek krizové připravenosti. Jejich pořízení vyšlo na celkem 20 milionů korun, serveru Zlin.cz to řekla Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

„Naše auta jsou extrémně namáhána a každý rok ujedou velké množství kilometrů. Pravidelná obměna vozového parku je tak nutností. A nám se to daří, z čehož máme radost. Nová vozidla začnou ihned sloužit. Nahradí ta, která jsou již stará a opotřebovaná,“ konstatoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

V případě čtyř sanitek jde o moderní typ VW Transporter, který ve srovnání se starším provedením poskytuje záchranářům výrazně více místa k práci. Jde o mobilní jednotky intenzivní péče s kufrovou nástavbou, s velmi jednoduchým ovládáním a vysokou mírou bezpečnosti. Cena jedné sanitky dosáhla výše téměř 3,4 milionu korun, všechny byly pořízeny z investičních prostředků krajské záchranky.

Speciál pro zvládnutí mimořádných událostí Iveco Daily je teprve druhým vozidlem tohoto typu ve Zlínském kraji. Umožňuje hned dva druhy využití. Pro případ akutního výjezdu k velké nehodě je vozidlo vybaveno značným množstvím zdravotnického materiálu a pomůcek pro ošetření většího počtu postižených. Při plánovaném nasazení vozidla, například v rámci velkých kulturních či sportovních akcí, je posádka navíc schopna připravit zázemí pro ošetření včetně zajištění vlastní energetické nezávislosti a osvětlení. Náklady na pořízení tohoto speciálu přesáhly částku 4,7 milionu korun, nákup byl financován z peněz poskytnutých státem na krizovou připravenost.

Úsek krizové připravenosti krajské záchranky má nově k dispozici vůz typu VW Amarok. Využíván bude především v rámci krizového řízení organizace a jako doprovodné vozidlo týmu biologické ochrany. Z toho důvodu je vybaveno velkým nákladovým prostorem, aby mohlo bezpečně přepravovat vše potřebné pro zajištění této činnosti. Uplatnit jej lze také při servisních zásazích a přepravě materiálu. Cena vozidla činí téměř 1,7 milionu korun, nákup záchranka zrealizovala s využitím externího zdroje, konkrétně Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x