KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY 2020: Lidé v karanténě budou moci volit z auta

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
ZLÍNSKÝ KRAJ - Ve dnech 2. a 3. října se uskuteční krajské a senátní volby. Lidé, kteří budou v karanténě kvůli koronaviru, budou moci volit ve středu 30. září metodou drive-in, tedy z auta. Hlasování usnadní nová aplikace Zlínského kraje, serveru Zlin.cz to sdělila Adéla Čuříková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Hlasování se uskuteční ve středu 30. září od 7.00 do 15.00 hodin. V případě konání II. kola voleb do Senátu se hlasování uskuteční ve středu 7. října od 7.00 do 15.00 hodin. V Kroměříži bude volební stanoviště na Hanáckém náměstí, a to na příjezdu z ulice Velehradská. V Uherském Hradišti vznikne volební stanoviště drive-in na parkovišti ČD-Sever v ulici Na Stavidle. Ve Vsetíně budou moci lidé v karanténě přijet odvolit z auta na parkoviště v ulici U Bečvy za hotelem Sport a ve Zlíně pak bude stanoviště zřízeno v areálu Správy a údržby silnic Zlínska v ulici K majáku 5001.

Volební stanoviště je určeno pouze pro voliče, který má právo volit do Zastupitelstva Zlínského kraje nebo do Senátu v příslušném volebním obvodu (případně má právo hlasovat v místním referendu), byla mu nařízena karanténa nebo izolace v souvislosti s nemocí COVID-19, má trvalý pobyt na území okresu, pro který je volební stanoviště zřízeno a přijede k volebnímu stanovišti motorovým vozidlem.

Hlasování lidem v karanténě má usnadnit jednoduchá aplikace, kterou nechal vytvořit krajský úřad. „Ještě před odjezdem z domova se mohou lidé podívat do aplikace, ze které jedním kliknutím zjistí, kde přesně je volební stanoviště a jaká je aktuální čekací doba,“ informoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Možnost volit systémem drive-in bude fungovat ve čtyřech okresních městech, ovšem pouze jeden den, a to ve středu 30. září (případně ještě ve středu 7. října – pro eventuální druhé kolo senátních voleb, pokud senátoři nebudou zvoleni hned v prvním kole, tedy v termínu současně probíhajících voleb krajských).

Na čtyřech místech budou od 7.00 do 15.00 hodin zřízeny stany, k nimž volič přijede autem, z kterého vůbec nevystoupí. Musí mít s sebou platný občanský průkaz a potvrzení od lékaře nebo krajské hygienické stanice o tom, že je v karanténě. Volič se musí dostavit do okresního stanoviště podle místa svého trvalého bydliště. Možnost volit metodou drive-in je pouze pro lidi, kteří mají auto a řidičský průkaz.

Občané v karanténě mohou volit třemi způsoby. Kromě metody drive-in mohou využít také možnosti hlasování při pobytovém zařízení, které musí být kvůli koronaviru uzavřeno. Hlasovací komise je bude postupně ve dnech 1. až 2. října objíždět. Třetí možností je takzvaná přenosná schránka. Tato varianta je určena voličům, kteří žijí doma, jsou v karanténě a nemohou využít drive-in. Tito lidé se musejí od 22. září do 1. října nahlásit telefonicky – a to na telefonní čísla: 577 043 971, 577 043 972. Na základě toho k nim přijede volební komise oblečená do ochranných obleků a s ochrannými pomůckami. Tato forma hlasování bude umožněna v pátek 2. října od 7.00 do 22.00 hodin a v sobotu 3. října od 7.00 do 14.00 hodin.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x