Kroměříž shání firmu, která přestaví bývalý vojenský objekt na byty

Vizualizace (Foto: MěÚ Kroměříž)
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice vypsala veřejnou zakázku na zhotovitele, který přebuduje sídlo bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty. V budově také bude mít zázemí městská policie, která se přestěhuje ze stávajícího sídla na Velkém náměstí, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí města Jan Vondrášek.

„Byty budou určené jako startovací pro mladé lidi a také pro soběstačné seniory. Městská policie v objektu bude mít vhodnější prostory včetně skladů, než má ve stávajícím sídle na Velkém náměstí,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Cena se podle projektu pohybuje kolem 150 milionů korun. Město má na akci přislíbenu dotaci asi 36 milionů korun z evropských fondů, konkrétně z IROP (Regionálního operačního programu) a další zhruba dva miliony korun ze státního rozpočtu. „Věřím, že po výběrovém řízení se dostaneme na nižší částku, než je částka uvedená v projektu. Oprava domu někdejší vojenské správy patří mezi velké investice, které v tomto volebním období plánujeme. Navazuje na stavbu parkovacího domu, který bude stát v těsné blízkosti budovy a jehož stavba se v těchto dnech viditelně rozběhla,“ dodal Němec.

Podle projektové manažerky radnice Lucie Dusíkové bude městská policie sídlit v přízemí objektu, v prvním podzemním podlaží bude mít sklady, šatny či tělocvičnu. „Ve druhém až pátém nadzemním podlaží objektu pak budou byty. Půjde o 29 bytových jednotek, Osmnáct z nich bude o výměře 1 + kk, zbylé budou tvořit byty 2 + kk a 3 + kk,“ popsala Dusíková. Objekt podle ní bude kompletně rekonstruován, což zahrnuje například opravu střechy, pláště budovy a samozřejmě kompletního interiéru včetně topení a rozvodů vody, elektřiny a odpadů.

Součástí projektu Bytový dům Havlíčkova 1 v Kroměříži je i přístavba stanice městské policie, která bude propojena s rekonstruovanou částí přízemí mostkem. Městská policie bude mít v přístavbě sál, kanceláře a toalety. „Atika objektu plynule naváže na atiku parkovacího domu,“ doplnila Dusíková. Parkování pro městskou policii bude zahloubeno pod terénem, navrženo je celkem 11 míst. Práce na rekonstrukci domu bývalé vojenské správy by měly začít zhruba v polovině letošního roku, hotovo by mělo být do konce příštího roku.

Koupi budovy i přilehlých pozemků, na kterých bude stát parkovací dům, schválili zastupitelé v roce 2016. Stavba parkovacího domu byla zahájena v závěru loňského roku. Staví ho společnost GEMO z Olomouce, náklady činí asi 86 milionů korun. Město má na akci slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů, další asi tři miliony korun by mělo získat od státu. Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hotovo by mělo být nejpozději v létě roku 2022.

--> --> --> --> -->