Kroměříž žádá posouzení záměru na zasypání bývalé cihelny ve Vážanech. Obává se špatného vlivu na životní prostředí

foto: město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – Radní města Kroměříže požadují posouzení záměru na sanaci a likvidaci bývalé cihelny ve Vážanech z hlediska jeho vlivu na životní prostředí. Důlní jáma bude zasypána a součástí sanace má být i likvidace důlních vod. Město Kroměříž se ale obává, že tyto kroky zničí biologickou rozmanitost krajiny.

Ve Vážanech, které jsou částí města Kroměříže, má dojít k sanaci a likvidaci bývalé cihelny. Záměr oznámila firma Biotrend Morava. Ta chce už nepoužívanou důlní jámu zasypat zeminou, kamením, hlušinou a cihlou. Součástí sanace bude také likvidace důlních vod. Radní města Kroměříže ale žádají, aby se tento záměr ještě posoudil. 

„S ohledem na dotčené vodní prostředí a biologickou rozmanitost krajiny požadujeme posouzení záměru podle zákona procesem EIA,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Biotrend Morava počítá s tím, že by zavážení bývalého důlního prostoru mohlo trvat zhruba pět let. Následně by se měl areál proměnit na veřejně přístupný park se zelení. Objem materiálu potřebného k zasypání se bude pohybovat kolem 620 tisíc metrů krychlových. Z laguny se při tom do koryta Zacharky odčerpá asi 145 tisíc metrů krychlových vody tak, aby se nenarušila statika čelního svahu bývalé skládky komunálního odpadu ani svahů okolo důlního prostoru. Stávající jezírko se upraví a přemístí. Materiál by do cihelny mělo navážet maximálně 126 nákladních aut denně, a to nejvýše 250 pracovních dnů v roce.

„Město požaduje zejména transparentní kontrolu naváženého materiálu, včetně umožnění odběrů kontrolních vzorků. Žádáme také důsledná opatření omezující prašnost a navržení trasy dopravy mimo centrum Kroměříže. Ohledně čerpání vody požadujeme jeho přizpůsobení aktuálním srážkovým poměrům a kapacitě koryta Zacharky a také monitoring vypouštěných vod,“ popsal Holík.

Společnost Biotrend Morava se záměrem přišla už loni. Město tehdy požadovalo posouzení vlivů na životní prostředí podle zákona. Odvolalo se proto proti rozhodnutí Krajského úřadu Zlínského kraje, který konstatoval, že dokončení rekultivace vážanské cihelny významný vliv na životní prostředí mít nemůže. Ministerstvo životního prostředí však rozhodnutí kraje zrušilo a společnost následně záměr stáhla. Nyní s ním přichází v upravené podobě znovu.

„Oproti první verzi byly aktualizovány a doplněny některé dokumenty a byly sníženy maximální počty vozidel, která mají materiál do cihelny navážet, a byl vyhodnocen celý úsek trasy od dálnice přes ulice Kojetínská a Havlíčkova a poté kolem výzkumného ústavu po polních cestách do důlního prostoru,“ popsala ekoložka radnice Marcela Čekalová.

Provoz byl ve vážanské cihelně ukončen v roce 1996. Báňský úřad rozhodl o povolení hornické činnosti v cihelně v roce 2001, kdy povolil její zavážení zeminou, kamením a hlušinou. Biotrend Morava k těmto materiálům navrhuje doplnit i zmiňovanou cihlu. Chystaná rekultivace by měla vyřešit také problém s přilehlou bývalou skládkou komunálního odpadu. Pata skládky je totiž v kontaktu s důlní vodou, která vyplňuje nejhlubší části těžební jámy. A právě proto bude nutné tuto vodu nejprve odčerpat, než dojde k samotnému zavážení.