Po demontáži původního, osm let starého přístroje a nezbytných stavebních úpravách, bylo do prostor radiodiagnostického oddělení instalováno nové zařízení, které téměř dva týdny fungovalo v rámci testovacího provozu, a nyní přechází do provozu ostrého.
„Nové zařízení je ultrarychlý multidetektorový přístroj s 80 řadami detektorů, který je schopný generovat 160 řezů za rotaci. Systém přináší pro naši nemocnici novou úroveň zobrazení detailů s nízkým kontrastem a nízkou dávkou záření pro pacienta,“ vysvětlila náměstkyně pro zdravotnické technologie a inovace Eva Prášilová.
Přístroj je také vybaven hlubokou konvoluční neuronovou sítí, což znamená, že při rekonstrukci CT obrazu využívá umělou inteligenci.
„Poskytuje tak další náhled na vyšetřovanou oblast a může pomoci odhalit drobnosti, které lidské oko nemusí vidět. Technologie je využívána například při hledání zhoubných ložisek, což významně přispěje k časné diagnostice vážných onemocnění,“ vysvětlila předsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.
Počítačová tomografie je jedním z nejdůležitějších diagnostických vyšetření, ročně se v Kroměřížské nemocnici provede okolo deseti tisíc vyšetření. Také z toho důvodu bylo nutné zajistit náhradní řešení po dobu instalace nového zařízení.
„Inspirovali jsme se v nemocnici v Třinci a zajistili po dobu odstávky mobilní jednotku CT, které bylo skutečně plně vytížené. Pokud bychom pacienty podle původního plánu převáželi do jiných zařízení, bylo by to jednak logistiky náročné, a zároveň by to nebylo natolik komfortní. Mnohdy lékař potřebuje výsledek vyšetření ve skutečně krátkém čase,“ vysvětlila Mergenthalová.