Kroměřížská radnice žádá odškodnění za neoprávněné trestní stíhání starosty města

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
KROMĚŘÍŽ - Město Kroměříž uplatní nárok na náhradu škody od ministerstva spravedlnosti, která mu vznikla v souvislosti s neoprávněným trestním stíháním starosty Jaroslava Němce. Jak serveru Zlin.cz řekl mluvčí kroměřížské rdnice Jan Vondrášek, rozhodla o tom městská rada.

„Budeme požadovat uhrazení nákladů na právní zastoupení, které v tuto chvíli přesahují částku 300 000 korun,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Sám starosta Němec bude uplatňovat nárok za zásah do své osobnosti formou výzvy k náhradě nemajetkové újmy. „Její výši teprve vyčíslí právní zástupce,“ dodal Němec.

Policie starostu stíhala pro údajnou trestnou činnost týkající se zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Vyšetřování případu zahájila v červenci 2018. Trvalo 16 měsíců, neboť státní zástupce trestní stíhání starosty zastavil až loni v listopadu. Konstatoval, že starosta Němec žádný trestný čin nespáchal. „Město Kroměříž mělo od počátku šetření a trestního řízení dané věci Policií ČR za to, že žádný trestný čin spáchán nebyl, což prokazovalo opakovaně doloženými listinnými důkazy, právními stanovisky i vysvětleními,“ upozornila tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.

Podle právničky města Jany Zwyrtek Hamplové kauza Kroměříž vstoupí do právních dějin jako další exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizace komunálního politika, který jednal ve prospěch občanů Kroměříže i okolních obcí s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací. Zmíněné právní služby totiž vedly v roce 2016 k uzavření akcionářské dohody mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice jako akcionáři VaK.

Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí právě u měst a obcí, a ne u privátních subjektů. Proti akcionářské dohodě rázně vystupovalo hnutí ANO. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další tehdejší zastupitel za ANO Libor Kalousek jako jediní dva zastupitelé Kroměříže akcionářskou dohodu nepodpořili.

Trestní oznámení na policii bylo podáno až po dvou letech, a to těsně před komunálními volbami v roce 2018, které Němec po odchodu z ANO v čele kandidátky Nezávislých vyhrál. Podle starosty je jasné, že načasováním se jednalo o politicky motivované trestní stíhání.

Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání citovala kroměřížského zastupitele za ANO Tomáše Opatrného, který se přitom stal zastupitelem města až po rezignaci Vondráčka v prosinci roku 2017, tedy více než rok po uzavření akcionářské dohody. Opatrný u jednání ani u zadávání právních služeb jako zastupitel přitom nebyl. Podle Zwyrtek Hamplové je proto záhadou, o čem ve věci mohl svědčit. Opatrný, který sdílí společnou advokátní kancelář s Vondráčkem, přitom na zastupitelstvu odmítl, že by měl s trestním stíháním starosty cokoliv společného.

Ve stejné době, jako bylo podáno trestní oznámení na policii, přišel i podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Policie k závěru úřadu ale nepřihlédla.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x