Kroměřížská radnice zahájila stavbu parkovacího domu

Foto: MěÚ Kroměříž
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice zahájila stavbu parkovacího domu v Havlíčkově ulici. Postará se o ni společnost z Olomouce, náklady činí asi 86 milionů korun, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí města Jan Vondrášek.

„Stavba parkovacího domu patří mezi největší investiční akce, která máme v tomto volebním období v plánu. Věřím, že zhotovitel odvede práci ve vysoké kvalitě a že parkovací dům bude dobře sloužit obyvatelům i návštěvníkům města,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. „Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu,“ řekla vedoucí radničního odboru investic Soňa Mertová. Do hromadné garáže se bude vjíždět z ulice Velehradská.

Garáž bude mít dvě podlaží, částečně bude zapuštěná pod přilehlý terén. Zázemí bude jednopodlažní, stejně tak informační centrum, které bude u vstupu do hromadné garáže. „Součástí informačního centra bude kavárna a místo pro parkování jízdních kol, kterých se do něj vejde 35,“ dodala Mertová. Stavba parkovacího domu by měla být dokončena nejpozději v létě roku 2022.

Parkovací dům měl podle projektu, včetně přípravných prací, přijít asi na 135 milionů korun. Radnice má na jeho stavbu slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jde o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda. Sanace byla součástí přípravných prací, které město zahájilo v červnu.

Přišly na 10,5 milionu korun a zahrnovaly odstranění skladu olejů i pohonných hmot, včetně sanace půdy zasažené ropnými produkty, odstranění garáže, manipulační plochy a také parkoviště v bývalém areálu vojenské správy. Odstraněny byly i náletové křoviny. Další asi tři miliony korun město na stavbu získá jako dotaci od státu.

Parkovací dům by měl výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže plánuje přestavět na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x