Kroměřížský Masopustní jarmark láká na tradiční postavy, zvyky i dobré jídlo

Tradiční masopustní veselí začne v sobotu 26. února. Foto: web města Kroměříž
KROMĚŘÍŽ - Masopustním veselím ožije v sobotu 26. února kroměřížské Hanácké náměstí. Dům kultury tu připravuje Masopustní jarmark s doprovodným programem, kde nebudou chybět prodejní stánky s masopustními dobrotami, masky tradičně spojené s masopustem, cimbálová muzika, program a dílničky pro děti a maskami se bude hemžit také tamní ledová plocha.

„Masopustní jarmark připomínající v Kroměříži tradiční lidový zvyk se již zařadil mezi akce, bez nichž si lidé zimu ve městě nedovedou představit. Jsem rád, že se po roční odmlce letos uskuteční, byť budou muset návštěvníci, prodejci i účinkující dodržovat aktuální protikoronavirová hygienická opatření,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Prodejní doba stánků na Hanáckém náměstí je od 9 do 17 hodin. V jejich nabídce nebudou chybět masopustní speciality jako koblihy a zabijačkové pochoutky, ani běžný jarmareční stánkový sortiment včetně hanáckých a valašských koláčů, horkých nápojů, specialit z udírny a dalších uzenářských produktů. Po celý den tu bude hrát cimbálová muzika Denica s primášem Lukášem Zindlerem.

Příchod maškar se očekává deset minut po desáté hodině, a poté jarmark slavnostně zahájí starosta Němec, který absolvuje tradiční tanec s medvědem. Dalším bodem programu bude v 10.30 hodin masopustní karneval pro děti, který nachystá divadlo Kejkle. Od 14 hodin je připravený na kluzišti rej masek na bruslích se soutěžemi, které připravuje kroměřížský hokejový klub. Děti se mohou mezi 10. a 16. hodinou zapojit v rámci dílniček do výtvarných aktivit.

Masopust zvaný také ostatky, končiny, fašank, voračky či šibřinky je svátkem, který býval – a pro mnohé stále ještě je – příležitostí k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití. Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. Provázejí jej tradiční zábavy a veselice spojené s hlučným a veselým průvodem maškar v čele s medvědem a dalšími více či méně symbolickými postavami, jako jsou kominík se žebříkem, cikánka, bába s nůší, kozel, četník, šašek, myslivec a další.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x