Kvůli koronavirové krizi musí Slovácké divadlo snížit počet kmenových herců

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké divadlo v Uherském Hradišti přišlo kvůli koronavirové krizi o více než třetinu rozpočtu z tržeb a bylo nuceno snížit počet kmenových herců. Server Zlin.cz o tom informoval herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zažívá jedno z nejtěžších období posledních let. Vedení divadla tak stálo před rozhodnutím, zda úspěšnou scénu de facto zavřít, nebo sáhnout k razantnímu, byť bolestnému opatření. „Po dlouhé a náročné debatě s naším zřizovatelem, kterým je Městský úřad Uherské Hradiště, jsme se rozhodli pro druhou variantu. Divadlo chceme zachránit stůj co stůj,” řekla jeho ředitelka Libuše Habartová.

Zároveň vysvětlila detaily z hospodaření uherskohradišťské scény. „Divadlo má rozpočet 50 milionů korun a v této částce počítá s 18 miliony z tržeb. Ale v současné době, kdy už přes půl roku nehrajeme, nám peníze chybí. Hledali jsme úspory na všech možných místech. Změníme dodavatele energií, vrátíme nevyužívané pohostinské pokoje, nepřijmeme mzdovou účetní a její práci si rozdělíme mezi sebou, nepřijmeme odcházejícího jevištního technika a tak bych mohla pokračovat. Nakonec mi nezbylo nic jiného, než se ve spolupráci s uměleckým šéfem Lukášem Kopeckým podívat i na vytíženost herců,“ přiblížila Libuše Habartová.

Výsledkem je ukončení pracovního poměru sedmi herců k 31. květnu a jejich přechod na licenční smlouvy. Ty tak byly nabídnuty Jaroslavě Tihelkové, Monice Horké, Anně Pospíchalové, Alžbětě Mahdalové, Petru Čagánkovi, Davidu Macháčkovi a Martinu Hudcovi – všichni jmenovaní nabídku přijali. „To znamená, že ve Slováckém divade nekončí, se všemi budeme dále spolupracovat minimálně do dohrání nazkoušených inscenací. Chci, aby zůstali součástí divadla, jen půjde o spolupráci na jiné bázi,“ vysvětlil umělecký šéf Lukáš Kopecký, který výběr herců, jež se opatření dotýká, přirovnal k Sofiině volbě.

Zároveň dodal, že šetřit se bude i na nově studovaných inscenacích. „Přišli jsme o třetinu rozpočtu a nazkoušíme tak i o třetinu méně novinek, tedy čtyři, a to jak v roce následujícím, tak i v roce 2023. Pro všechny z nás je to mimořádně bolestivé a stálo nás to hodiny a hodiny jednání a mnoho probdělých nocí,” dodal umělecký šéf Lukáš Kopecký. „Pevně věřím, že celou tu komplikovanou situaci ustojíme a Slovácké divadlo zůstane důležitou součástí Uherského Hradiště. Nic jiného si s kolegy nepřeji,” uzavřela Libuše Habartová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x