Lesy u Bařic jsou lépe chráněny před erozí

Foto: MěÚ Kroměříž
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice realizovala v těchto dnech zemní úpravy v lesích ve vlastnictví města, které se nacházejí v katastru nedaleké obce Bařice. Městu zde patří asi 20 hektarů lesa, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Cílem byla ochrana majetku města před působením vodní eroze a také zpomalení odtoku vody z krajiny,“ popsal místostarosta Vít Peštuka.

Na dvou lesních cestách bylo vybudováno šest takzvaných průlehů, mělkých a širokých příkopů. „Na zmíněných lesních cestách byly místy až 40 centimetrů hluboké rýhy. Po dalších několika vydatnějších deštích by město muselo vynaložit nemalé peníze na úpravu havarijního stavu lesních cest,“ poznamenal místostarosta Vratislav Krejčíř.

Díky novým průlehům, které kopírují vrstevnice, voda nepoteče přes cesty podélně, ale napříč. „Energie odtékající vody se výrazně sníží a lesní cesty nebudou v takové míře poškozovány,“ doplnil vedoucí radničního odboru životního prostředí Petr Vodák. Opatření navíc přispějí k zadržování vody v lese, respektive v krajině. Na konci průlehů totiž byly vybudovány malé akumulační nádrže, které slouží ke zpomalení odtoku zachycené vody a také se mohou stát biotopem pro mnoho živočichů.

Vedení města plánuje několik podobných aktivit, jejichž cílem je minimalizace škod po vodní erozi a také udržení vody v krajině. V poli nad místní částí Těšnovice například bude na nově zatravněném poli postupně vysazeno až několik stovek stromů. V budoucnu by město chtělo podobným opatřením ochránit před přívalovým deštěm i místní část Trávník.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x