Letní filmovou školu letos navštívilo bezmála 5000 diváků

Foto: lfs.cz
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – 7 filmových dnů, 4950 návštěvníků, 170 filmů a 5 výročních cen AČFK. Takový je konečný účet 47. ročníku Letní filmové školy Uherské Hradiště.

Během sedmi dnů od 6. do 12. srpna se na Letní filmové škole Uherské Hradiště vystřídalo celkem 4950 návštěvníků. Asociace českých filmových klubů letos udělila výroční cenu Zdeňku Svěrákovi, Jiřině Bohdalové, Martinu Hubovi, Goranu Markovići a Radaně Korené. V diváckém hlasování LFŠ uvádí vybrali návštěvníci norský film Hranice odvahy, který AČFK vyšle na začátku roku 2022 do kin. Na Filmovce byly uvedeny česko/slovenské novinky jako Muž se zaječíma ušima, Chyby, Poslední den patriarchátu, Okupace, Barevný sen anebo Myši patří do nebe. V samém závěru festival vyvrcholil zvláštním uvedením filmu Zprávy.

Filmovka se moc povedla. Děkuji našim návštěvníkům za věrnost, nadšení pro kulturu a otevřenost, kterou naplnili každé místo našeho festivalového programu, což přispělo k té báječné filmovkové atmosféře, která je nezapomenutelná,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená. Pozitivní pocity z právě uplynulého filmového týdne má také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha: „Můžete jet z jakékoliv dálky, abyste nakonec zjistili, že se na Filmovce cítíte jako doma. A to je dobře! Tohle domácí prostředí a speciální atmosféra dělají Filmovku Filmovkou. Osobně jsem se na LFŠ letos vyskytl několikrát a vždycky jsem viděl jen spokojené tváře. Nesmírně si cením hlavně toho, že festival v postcovidové době vůbec proběhl. Díky všem, kteří přiložili ruku k dílu, aby se věc podařila!”

47. Letní filmová škola uvedla celkem 170 filmů v 225 projekcích, 84 položek odborného, 58 položek doprovodného a 6 položek industry programu. „Přestože příprava letošního ročníku LFŠ byla svým způsobem komplikovanější než v loňském roce a únava z covidu se podepsala na všech, výsledek stál za to. Konečně jsem pochopila výroky výkonných umělců, kteří říkají, že je publikum nabíjí. Při pohledu na nadšené diváky, na jejich zvídavé a inteligentní dotazy, na spokojenost hostů jsem si uvědomila, že děláme práci, která má smysl, což je mimořádné štěstí,” říká s úsměvem programová ředitelka Iva Hejlíčková.

LFŠ je důležitou „výkladní skříní“ aktivit Asociace českých filmových klubů – během festivalu se představuje její distribuční činnost, edukativní platforma CinEd, filmové kluby a další aktivity. „Jedním z projektů, které se snaží organicky propojit festival a následnou celoroční činnost, je sekce LFŠ uvádí, jehož letošním vítězem je norské drama Hranice odvahy pojednávající o útěku skupiny dětských hrdinů z nacistického Norska do svobodného Švédska,” dodává programový ředitel Jan Jílek.

Organizátoři ihned po skončení letošního ročníku odtajnili začátek toho příštího – milovníci filmu by si ve svých diářích měli červeně označit datum 29. července 2022, kdy vypukne v pořadí už 48. ročník Letní filmové školy.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x