Lidé berou očkovací centra útokem. Reagují na zpřísněné podmínky

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zájem o očkování proti covidu-19 se v posledních dnech zvyšuje a očkovací místa se rychle plní. Hlavním důvodem je zejména zpoplatnění a kratší doba platnosti preventivních testů od 1. listopadu.

Od listopadu už preventivní testy na covid-19 nebudou zdarma a změní se také doba platnosti. PCR test bude místo sedmi dnů platit jen 72 hodin, antigenní test pak bude platný jen 24 hodin. Test budou mít zdarma pouze děti do 18 let, dále lidé, kteří se očkovat nemohou, nebo ti, kterým test nařídí lékař či krajská hygiena.

Větší zájem o očkování ovlivnila také další mimořádná opatření. Od pondělí 25. října se musí opět nosit na pracovišti respirátory a od 1. listopadu lidé nebudou moci např. do restaurací bez platného certifikátu o očkování nebo testování. Vláda těmito kroky reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a snaží se rovněž přimět neočkované lidi k vakcinaci.

Očkovací místa proto v těchto dnech zaznamenávají zvýšený zájem o vakcinaci. Lidé se mohou nechat očkovat buď u svých praktických lékařů, nebo v očkovacích centrech, kde se před návštěvou doporučuje registrace na konkrétní čas, což pomůže předejít dlouhým frontám.

Registrací si lidé zajistí přesný termín očkování a vyhnou se dlouhému čekání. Očkovat se zájemci mohou také u svého lékaře, děti od 12 let u praktického lékaře pro děti a dorost. Praktikům jsme schopní dodat požadované množství očkovacích látek,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a dodal: „Jsem rád, že se o očkování zvýšil zájem a lidé pochopili vážnost situace.“

Ukončené očkování má v kraji k 24. říjnu 306 396 osob. Posilovací třetí dávku ke stejnému datu dostalo 4340 lidí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x