Luhačovická radnice chce, aby poplatky z pobytu platili všichni lázenští hosté

Foto: Lázně Luhačovice
LUHAČOVICE – Luhačovická radnice požaduje změnu zákona o místních poplatcích, který podle ní v současné době není spravedlivý. Poplatek z pobytu totiž platí pouze hosté, kteří do lázní přijedou na vlastní náklady, zatímco ti, kterým lázně platí pojišťovna, poplatek platit nemusí. Luhačovice tak přicházejí o miliony korun ročně.

Vedení města Luhačovice poslalo dopis do Poslanecké sněmovny, kterým se snaží přispět ke spravedlivějším pravidlům pro lázeňské hosty. Žádá proto, aby poslanci podpořili návrh na změnu zákona o místních poplatcích, který už prošel prvním čtením. Poplatek z pobytu by pak hradili nejen ti, kteří do lázeňských míst přijedou na vlastní náklady, ale opět i ti, kterým pobyt v lázních plně hradí pojišťovna.

Není rozdíl v tom, co a jak klienti ubytovaní v rozdílných typech zařízení ve městě využívají. Chodí do parků, na kolonádu, používají lavičky, navštěvují kulturní a sportovní zařízení, využívají naše komunikace i veřejná prostranství. Je diskriminační, aby poplatek z pobytu hradila jen jedna skupina hostů, např. mladé rodiny,“ podotýká starosta Luhačovic Marian Ležák.

Každé lázeňské místo má podle něj několikanásobně vyšší výdaje na údržbu města a doplňkové služby než ostatní obce. Daný zákon, který je v platnosti už dva roky, má proto na lázeňská města a jejich rozpočty zásadní dopad.

Konkrétně Luhačovice kvůli tomu přicházejí každoročně o několik milionů korun, z toho důvodu musí čerpat finance na údržbu lázeňského území z jiných zdrojů. A to je špatně. Historicky přitom vždy platilo, že na rozvoj a udržitelnost přispívali všichni návštěvníci stejnou měrou,“ zdůraznil starosta Luhačovic.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x