Máňa se po 40 letech vrací do rodných Kunovic

Foto: Letecké muzeum v Kunovicích
KUNOVICE – Po více než 40 letech od svého prvního vzletu se na rodnou kunovickou půdu vrací legendární Máňa - letoun L-410 UVP-T s trupovým číslem 0731. Letadlo ještě do nedávna sloužilo k výcviku vojenských pilotů v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Nyní jej čeká zasloužený odpočinek v leteckém muzeu.

Máme z toho letadla velkou radost. Čtyřistadesítky sice v muzeu už máme, včetně prvního prototypu, ale všechno jsou to starší verze. Varianta UVP nám však dlouho chyběla. Má i zajímavou historii, a navíc jde o letadlo v salonní úpravě. Rozšíří tak i naši kolekci VIP letadel, která máme v muzeu už čtyři,“ říká k němu ředitel Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec.

Na východ Moravy letadlo zamíří 7. března, a to z pardubického letiště, kde létalo v barvách tamního Centra leteckého výcviku coby organizační složky LOM PRAHA. Ředitel státního podniku Jiří Protiva osmiletou zápůjčku letadla do Kunovic slavnostně podepsal 15. února 2024. Pro muzejníky to ale znamenalo teprve zahájení příprav na jeho přesun. Letadlo už má totiž propadlá potřebná povolení a na cestu se tak vydá po zemi.

Stroj již není letuschopný a většina agregátů a letadlových celků jsou dobově prošlé a vyžadovaly by provedení generální opravy a dílčích revizí,“ vysvětluje tiskový mluvčí LOM PRAHA Pavel Lang.

O demontáž se postarají přímo kunovičtí muzejníci, z nichž mnozí mají s prací na strojích L-410 dlouholeté zkušenosti. Vždyť v tamní továrně vyrábí tato letadla v různých obměnách už více než půl století. „Doufáme, že většinu prací zvládneme během víkendu. Máme tam ale pro jistotu časovou rezervu tak, abychom ve čtvrtek mohli vše najisto naložit a vyrazit,“ dodává Hrabec.

S následnou opětovnou montáží muzejníkům pomůže přímo výrobce, společnost Aircraft Industries, která jim poskytne zázemí i originální vybavení. „Je to pro nás velká pomoc. Pokud vše půjde dobře, letadlo by mělo být připravené na vystavení letos v létě,“ prohlásil Hrabec.

Letoun v Kunovickém Letu, jak se tehdy továrna jmenovala, vyrobili 25. listopadu 1981 a ještě v prosinci si jej převzala československá armáda, v rámci níž sloužil na základně v Praze-Kbelích. Na konci osmdesátých let byl jakožto salonní stroj využíván pro přepravu zahraničních zbrojních inspektorů organizace KBSE. V roce 2002 pak přesídlil k jednotce do Pardubic, kde si jej v roce 2004 převzalo nově vzniklé Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA.

Poslední let tohoto stroje proběhl 22. října 2020 s posádkou ve složení Karmazín a Červený. Jeho celkový nálet je 7 479 hodin a dohromady absolvoval 13 892 přistání,“ dodává pak k letadlu Pavel Lang. 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x