Masopustní mečové tance usilují o zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury

Foto: Zlínský kraj
UHERSKOBRODSKO – Masopustní mečové tance z Uherskobrodska by se mohly již brzy dostat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Podání nominace odsouhlasili krajští radní.

Tradice mužských mečových tanců je dodnes neoddělitelnou součástí každoročních masopustních obchůzek, které patří mezi nejrozšířenější obyčeje zvykoslovného cyklu. Na našem území se tento ojedinělý statek lidové kultury zachoval ve své původní podobě především na Uherskobrodsku, kde se tradice tanců spojených s masopustními obchůzkami udržela pouze ve třech obcích – Strání, Komňa a Bystřice pod Lopeníkem.

Předkladatelem návrhu na zápis masopustních mečových tanců na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury je Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které je pověřené vedením Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje. Iniciativu muzea teď podpořili také krajští radní.

Souhlasným stanoviskem Rady Zlínského kraje byla dána možnost zapsat krajský statek na prestižní celonárodní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, který spravuje Národní ústav lidové kultury se sídlem ve Strážnici,“ sdělila radní Zuzana Fišerová.

Smyslem této iniciativy je nejen zvýšení prestiže, ale také docílení maximální možné ochrany a podpory toho unikátního kulturního dědictví,“ dodala Fišerová.

Na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky figuruje zatím 30 položek. Za Zlínský kraj jimi momentálně jsou Slovácký verbuňk, Jízdy králů na Slovácku, Valašský odzemek a Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku. Slovácký verbuňk a Jízdy králů na Slovácku již také byly zapsány na seznam UNESCO.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x