„Je nezbytné, abychom se o tuto jedinou přírodní vodní plochu ve městě postarali. Bágrák má totiž velký potenciál v oblasti trávení volného času. Je cílem procházek mnoha Kroměřížanů, využívají ho také rybáři a spolky,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.
Práce by měly začít v únoru. „Loni se podařilo opevnit část břehů ze západní strany, letos na to navážeme. Náklady budou podobné jako v minulém roce, zhruba 200 000 korun,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí Petr Vodák. Podle něj je opevnění břehů nezbytné. „Zajistíme tím, aby se nesesouvaly, a také díky opevnění břehů dlažbou z lomového kamene bude lepší přístup k vodě,“ doplnil Vodák.
Kromě práce na březích hodlá radnice zvelebovat i okolí vodní plochy. „Pokračujeme v úpravě zeleně. Do konce dubna se bude prořezávat hustý porost okolo Bágráku, na podzim pak v lokalitě vysadíme nové stromy,“ poznamenal vedoucí odboru služeb Lambert Hanzal. Náklady na úpravy zeleně přijdou na dalších asi 100 000 korun.
Bágrák se nachází ve východní části Kroměříže asi kilometr od centra města. Nedaleko něj je naučná stezka Hráza a frekventovaná cyklotrasa podél řeky Moravy. Bágrák je hojně využíván k rybolovu a v létě také jako přírodní koupaliště, byť pouze na vlastní nebezpečí. Kvalita vody v někdejší štěrkovně totiž nesplňuje hygienické normy a při koupání v Hrubém rybníku odvážlivci riskují vážné poškození vlastního zdraví.
Město zde do budoucna plánuje větší změny. Má zpracovanou studii, která počítá s vybudováním sezonního občerstvení s toaletami i skladem na mobiliář, mola na loďky a úpravou travnatých i s vybudováním písčitých pláží. Radnice se zabývá také možnostmi, jak zlepšit kvalitu vody v Bágráku. Nadále se ale počítá s tím, že vodní plocha bude sloužit rybářům i spolkům, které zde působí.