Mobilní iktová jednotka Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje jezdila na Valašsku osmnáct dní. Za tu dobu absolvovala 54 výjezdů a ošetřila 46 pacientů.
„Z toho v šesti případech záchranářské týmy podaly přednemocniční intravenózní trombolýzu, devět pacientů převezly do centrové péče, kdy jednoho člověka záchranáři transportovali do Komplexního celebrovaskulárního centra v Ostravě a osm lidí do Iktového centra Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,“ uvedla ZZS ZK na svém webu.
Rozjet celý projekt a zabezpečit ho personálně přitom nebylo vůbec jednoduché. Po nasazení do terénu se ve dvanáctihodinových směnách střídalo osm radiologických asistentů z různých koutů Moravy, 30 řidičů a 20 záchranářů z oblasti Valašského Meziříčí a lékaři z Fakultní nemocnice v Motole, FN Královské vinohrady, FN Ostrava, FN U Svaté Anny v Brně, Krajské nemocnice Tomáše Bati a nemocnic v Děčíně a Vsetíně.
„Velmi si vážím a děkuji za pracovní nasazení a ochotu všech zúčastněných, neboť v tomto projektu úžasným způsobem spolupracovali v jednom týmu zdravotníci poskytující přednemocniční péči s kolegy z nemocničních specializovaných pracovišť. Pro valašskomeziříčskou oblast to nebylo jednoduché a všichni to zvládli perfektně,“ konstatoval ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.
Mobilní iktovou jednotku měla ZZS Zlínského kraje zapůjčenou od německých partnerů ze Saarské univerzity v Homburgu. Šlo o první takovou studii v České republice a jednu z mála v Evropě. Speciálně vyčleněný a proškolený tým testoval sanitku v hornaté oblasti Beskyd a Javorníků na Valašskomeziříčsku a Vsetínsku.
„Že u nás na Valašsku jezdí tato speciální sanitka, jsem věděla. Že ji budu zrovna já potřebovat, to mě teda vůbec nenapadlo. V nejkratší možné době přijela báječně sehraná parta záchranářů, která mě zaléčila tak, že dnes chodím, plynně mluvím a cítím se tak, jako by se ani nic nestalo. Za mě jde o neskutečnou úsporu času pro mrtvicí postiženého pacienta. Netroufám si odhadnout, v jakém stavu bych byla, kdybych na iktovou sanitku nenarazila. Mohla jsem být ochrnutá, mohla jsem mít poruchu řeči … těžko říct. Jasné ale je, že událost se stala v úterý a v neděli mně propustili z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně domů. Žádné následky na sobě nepociťuji. Cítím neuvěřitelný vděk,“ reagovala jedna z ošetřených pacientek.
Sanitka byla vysílána nejen k pacientům s mrtvicí, ale i s epileptickými záchvaty, náhle vzniklými akutními bolestmi hlavy, akutním vertigem nebo poruchou vědomí neúrazového charakteru.