Pontifikátní mši svatou, které se pod dohledem televizních kamer TV Noe zúčastnily stovky věřících, slavil arcibiskup olomoucký Josef Nuzík. Spolu s ním mši koncelebroval světící biskup českobudějovický Pavel Posád a přibližně tři desítky kněží z blízkých farností.
„Tento chrám vyrostl z velké lásky, z mnoha obětí, slz a křížů nesených s důvěrou a odevzdaností. Zde na tomto místě jsme se učili a učíme se pokoře před Bohem a naslouchání jeho přání, vedení jeho Duchem a přijímání jeho vůle. Dnes svědčíme o tom, jak veliký a dobrý je Bůh a my jsme mu vděční, že nám dal takovou šanci,“ řekl na začátku mše svaté staroměstský farář Miroslav Suchomel.
Jak v úvodu slavnosti připomněl člen pastorační rady farnosti Kamil Psotka, nový kostel stojí v místě působení sv. Cyrila a Metoděje a jeho podoba proto využívá symboliku s nimi spojenou.
„Má půdorys velkomoravské rotundy, která v těchto místech stála. Zatímco dvě věže jsou typické pro západní architekturu, rotunda zase pro tu východní, a kostel tak symbolicky spojuje východní a západní křesťanství, jak o tom na nedalekém Velehradě hovořil v roce 1990 papež Jan Pavel II.,“ shrnul Kamil Psotka, který je současně místostarostou Starého Města.
Arcibiskup Nuzík ve své promluvě shrnul hlavní milníky budování kostela počínaje požehnáním základního kamene v roce 1997. „Vám všem, kdo jste se do tohoto díla zapojili, patří veliký dík,“ zdůraznil a obrátil se také ke staroměstskému faráři Miroslavu Suchomelovi, který zde působí už od roku 2000: „Svěcení kostela je radost jednoho dne, tys ale stavěl 24 let a nikdy jsi za svým biskupem nepřišel, že už toho máš dost. I to je pro nás znamením Boží věrnosti,“ dodal Nuzík.
Kostel Svatého Ducha vznikl podle návrhu slovinského architekta Ivo Goropevšeka. V říjnu roku 2014 byl chrám slavnostně požehnán biskupem Pavlem Posádem a koncem téhož roku se v něm začaly konat pravidelné bohoslužby. Celkové náklady se k roku 2019 pohybovaly kolem 100 milionů korun. Dodnes se sbírají prostředky na dovybavení kostela.