Kunovické letecké muzeum čeká výzva! Muzejníci se pokusí vrátit motory na Naganský expres

Foto: Letecké muzeum v Kunovicích
KUNOVICE – I když je Naganský expres chloubou Leteckého muzea v Kunovicích už šest let, stále je podle muzejníků na vládním speciálu Tu-154 M co zlepšovat. Zvláště při bližším prozkoumání zadní části letounu je totiž zřejmé, že jednomu z místních hlavních lákadel něco chybí...

Když jsme před šesti lety startovali crowdfundingovou kampaň Velký přelet na záchranu tohoto letadla, jedním ze slibů, které jsme dali našim přispěvatelům, bylo, že na něj vrátíme alespoň jeden ze dvou obracečů tahu, o které přišlo i s motory ještě před tím, než muzeum letoun získalo. Teď tento slib konečně plníme. Sice se zpožděním, zato však s plnou parádou,“ uvedl ředitel kunovického muzea Martin Hrabec.

Na letadlo se totiž nevrátí jen jeden takzvaný revers, ale hned oba i s kompletními postranními motory, které poskytlo Muzeum letectva Košice – pobočka Slovenského technického muzea, se kterým kunovické muzeum dlouhodobě spolupracuje.

První pokus o zavěšení motorů zpět na letoun plánují muzejníci na 17. září, tedy na Den letectva. Jak však sami říkají, vše bude záležet na počasí.

Jen samotný motor váží téměř tři tuny, tedy asi jako velké osobní auto. A k tomu pak musíte připočíst ještě hmotnost jeřábu, který ho na místo zvedne. Pokud by tedy přišly silné deště, bylo by tu riziko, že se jeřáb zaboří do trávy v muzeu. V takovém případě bychom museli akci přesunout na jiný termín. Věříme ale, že vše vyjde podle plánu a počasí nám vyjde vstříc,“ dodal Hrabec.

Podle Otomara Šimáka, který v kunovickém muzeu pracuje jako průvodce, bude změna na letadle viditelná i pro běžné návštěvníky, kteří se o letectví jinak příliš nezajímají.

Když se podíváte na záď toho letadla, kde jsou teď jen prázdné kryty motorů, je zkrátka vidět, že tam něco chybí. A to něco jsou právě ty zadní části motorů s reversy. Až se na místo vrátí, bude Zuzana, jak jí u vládní letky říkali, vypadat znovu skoro tak dobře, jako v dobách největší slávy,“ vysvětlil Otomar Širák.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x