Na několika výjezdových základnách záchranářů se brzy objeví solární panely

Na sedmi výjezdových základnách záchranářů se mají ještě letos objevit solární panely. Foto: web Zlínského kraje
ZLÍNSKÝ KRAJ - Instalaci fotovoltaických elektráren na sedmi výjezdových základnách Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje schválili krajští radní. Jde o základny v Buchlovicích, Bystřici pod Hostýnem, Morkovicích-Slížanech, Otrokovicích, Suché Lozi, Valašském Meziříčí a Vsetíně, tedy tam, kde instalaci panelů umožňuje nosnost střechy a zároveň je základna připojena na síť nízkého napětí.

„Jsme jediný kraj, který má zastropované ceny energií do konce roku 2024. Uspořené náklady okamžitě investujeme do energetických opatření, aby byl pro nás dopad cen roku 2025 co nejmenší,“ vysvětlil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

„Celkové náklady dosáhnou 16,5 milionu korun. Více než 9 milionů se nám přitom podařilo získat z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. U všech sedmi základen je instalace fotovoltaiky v plánu ještě letos,“ doplnil krajský radní pro investice Zbyněk Fojtíček.

Všechna zařízení, kde kraj fotovoltaiku nainstaluje, mají povolení distributorů elektrické energie k připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti s možností prodeje přebytků vyrobené energie.

Celkem chce Zlínský kraj ve spolupráci s Energetickou agenturou Zlínského kraje na budovy svých příspěvkových organizací umístit čtyři desítky fotovoltaických elektráren. Solární panely pomohou snížit náklady na energie organizacím působícím ve zdravotnictví, v sociálních službách, školství i kultuře. Dosažená roční úspora na energiích by měla dosáhnout zhruba 10 milionů korun.

--> --> --> --> -->