Na Svatém Hostýně byla odhalena keramická mozaika sv. Cyrila a Metoděje

Slavnostní odhalení keramické mozaiky sv. Cyrila a Metoděje. Foto: Zlínský kraj
SVATÝ HOSTÝN – 300 let uplynulo od položení základního kamene Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. A právě při příležitosti tohoto významného výročí zde byla slavnostně odhalena keramická mozaika sv. Cyrila a Metoděje.

Při příležitosti 300. výročí od položení základního kamene baziliky na Svatém Hostýně byla v pátek 21. května za přítomnosti radní Zlínského kraje Zuzany Fišerové, poslance Mariana Jurečky, senátorky Šárky Jelínkové a biskupa Antonína Baslera slavnostně představena keramická mozaika sv. Cyrila a Metoděje.

Mozaiku vytvořili mistři Vojtěch a Pasionaria Paříkovi, kteří se uplynulých 15 let podílejí na obnově keramických mozaik Jano Köehlera umístěných v Jurkovičových kapličkách na Svatém Hostýně. Předlohou jim byla světově známá litografie zhotovená v roce 1912 akademickým malířem Jano Köehlerem. Tato litografie se v roce 1933 dostala na československou známku a díky mistrům Paříkovým se ji podařilo zhotovit v keramice.

Dědeček říkával, že na litografii nejsou barvy dle jeho představ. Nebe musí být modré jako nebe na Slovácku, červená musí zářit. Mistrům Paříkovým se podařilo vystihnout dědečkův původní záměr,“ zavzpomínal vnuk slavného malíře Jiří Köehler.

Originální technologie řezané mozaiky byla po smrti Jano Köehlera zapomenuta a jen díky mnohaletému úsilí mistrů Paříkových byla znovu objevena. Aktuálně se připravuje instalace mozaiky na Svatém Hostýně.

Je to mimořádné dílo, kterým umělci Paříkovi obohacují kulturní hodnoty celého areálu. Vedle uměleckého a duchovního odkazu tohoto poutního místa a nádherné přírodní scenérie se toto monumentální dílo stane vyhledávaným artefaktem poutníků a turistů,“ dodala radní Fišerová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x