Na Uherskohradišťsku bylo v roce 2022 spácháno o 420 trestných činů více než v předchozím roce. Roste hlavně kyberkriminalita

Chodec střet s vozidlem nepřežil. Ilustrační foto
UHERSKOHRADIŠŤSKO – 1348 trestných činů bylo v roce 2022 spácháno v okrese Uherské Hradiště, což je o 420 více než v předchozím roce. Z toho se policistům podařilo objasnit 64 % z nich. Na jeden kalendářní den tak připadá průměrně 3,6 skutků a na měsíc 112 skutků.

Oproti roku 2021 policie zaznamenala nárůst kriminality o 420 skutků. „Násilných trestných činů bylo 150. Mezi ně patří např. loupeže, vydírání, nebezpečné vyhrožování, ale i úmyslné ublížení na zdraví, porušování domovní svobody atd.,“ upřesnila policejní mluvčí Milena Šabatová.

Majetkových trestných činů policisté na Uherskohradišťsku v roce 2022 vyšetřovali celkem 245. „Toto číslo zahrnuje vloupání, kapesní krádeže, krádeže aut, jízdních kol, v obchodech,“ pokračovala policejní mluvčí.

Číslo 115 patří k hospodářským trestným činům. V roce 2021 jich bylo v okrese Uherské Hradiště spácháno 124, z nichž se vyšetřovatelům podařilo objasnit více než polovinu případů. „Nejčastěji se jednalo o podvody, úvěrové podvody, zpronevěry, podvody v sociálním zabezpečení a nemocenském pojištění, dále zkrácení daně, padělání a pozměnění veřejné listiny, neodvedení daně a další,“ sdělila Šabatová s tím, že tyto skutky jsou většinou velmi rozsáhlé a velmi složité.

Mravnostních trestných činů se šetřilo 27 případů stejně jako předloni. Jednalo se např. o znásilnění, pohlavní zneužívání, ale také např. zneužití dítěte k výrobě pornografie. Policisté zabývající se drogovou problematikou řešili 38 trestných činů. „Ty se týkaly jak výroby, tak i distribuce pervitinu a marihuany včetně jejího pěstování,“ uvedla policejní mluvčí.

V uplynulém roce policisté zaznamenali velký nárůst kyberkriminality, kdy evidují desítky těchto případů. Zde figurují trestné činy neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, dále neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, ale také podvod,“ zmínila Milena Šabatová.

Počet přestupků dosáhl v roce 2022 na číslo 13 643, zatímco předloni to bylo 13 335. Mezi nejčastější přestupková jednání patřily krádeže, přestupky proti majetku, veřejnému pořádku, občanskému soužití, ale také přestupky proti bezpečnosti a plynulosti v silničním provozu, kterých bylo téměř deset tisíc.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x