Pilotní projekt na Valašsku
Ve Zlínském kraji funguje projekt sdílených kol už několik let ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kunovicích. Nyní míří i na Valašsko, kde nabídne rychlý a ekologický pohyb nejen po jednotlivých městech, ale také po cyklostezce Bečva, která zapojená města propojuje.
„Původní myšlenka na zavedení systému sdílených kol vznikla ve Valašském Meziříčí už před pěti lety. Radnice se postupně snažila najít řešení, které bude z hlediska efektivity a ekonomiky nejvhodnější. Proto jsme oslovili vedení sousedních měst Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm a také obec Zašová a ve spolupráci se Zlínským krajem, který bude financovat polovinu nákladů na provoz, začali pracovat na projektu valašského bikesharingu,“ řekl hlavní autor myšlenky bikesharingu na Valašsku a místostarosta Valašského Meziříčí Petr Nachtmann.
Možnost přejíždění mezi městy
Projekt odstartoval dnes 24. července ve Valašském Meziříčí a v následujících dnech se rozběhne i v dalších zapojených městech. Uživatelé budou mít k dispozici celkem 195 sdílených kol – 80 ve Valašském Meziříčí, 85 ve Vsetíně, 20 v Rožnově pod Radhoštěm a 10 v Zašové.
Unikátní je, že výpůjčky a vracení kol mohou probíhat nejen v rámci zapojených měst a obcí, ale sdílená kola mohou také přejíždět mezi nimi.
„Chtěli jsme ukázat, že sdílená kola nemusejí sloužit jen pro pohyb po městě, ale že dokážou spojovat i celá území a regiony. A těší nás, že právě Zlínský kraj vnímá potenciál bikesharingu podobně. Věříme, že k velkému využití sdílených kol přispěje také cyklostezka Bečva, která zapojená města propojuje,“ dodává marketingový ředitel nextbike Czech Republic Dan Rambousek.
Prvních 30 minut zdarma
Díky podpoře Zlínského kraje a zapojených radnic budou mít uživatelé prvních 30 minut zdarma. V případě delší výpůjčky zaplatí 1 Kč za každou další započatou minutu. Další možností je pořízení měsíčního předplatného za 189 Kč.
Pilotní projekt bude trvat 12 měsíců. Po celou dobu bude provozovatel sledovat vytíženost stanovišť i celého systému a bude ho ladit podle potřeb uživatelů – například změnami umístění stanic.
„O kola se pravidelně stará náš tým servisáků, který zajišťuje jejich bezvadný technický stav i dostupnost tam, kde jich je právě potřeba,“ informovala společnost nextbike.
Koordinátorem celého projektu s náklady 1,3 milionu korun je zapsaný spolek Cyklostezka Bečva, jehož jsou všechny zapojené obce součástí.
Více zpráv z dopravy ve Zlínském kraji si můžete přečíst na našem webu.