Národní muzeum v přírodě hlásí za rok 2019 rekordní návštěvnost

Ilustrační foto (Foto: www.nmvp.cz)
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Rekordní návštěvností se za rok 2019 mohou pochlubit dvě ze čtyř muzeí spadajících pod Národní muzeum v přírodě. Do rožnovského Valašského muzea v přírodě zamířilo v loňském roce celkem 364.140 návštěvníků, což je o více než deset tisíc víc než v roce 2018 a nejvíc za posledních 17 let, informoval server Zlin.cz mluvčí rožnovského muzea Tomáš Gross.

Velmi úspěšnou sezonu za sebou mají všechna čtyři muzea Národního muzea v přírodě. Dvě z nich, rožnovské Valašské muzeum v přírodě a Muzeum v přírodě Vysočina, dokonce hlásí nejvyšší návštěvnost za posledních sedmnáct, respektive dvacet let.

„V roce 2019 navštívilo Valašské muzeum v přírodě rekordních 364.140 hostů, což je o 10.140 návštěvníků více než v roce předešlém. Jedná se o největší návštěvnost za posledních sedmnáct let,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš. „Podobně úspěšnou sezonou s rekordní návštěvností se může pochlubit také Muzeum v přírodě Vysočina, do jehož areálů zamířilo v loňském roce celkem 93.003 návštěvníků, což je nejvíce za posledních dvacet let,“ vypočítal generální ředitel Ondruš. „Připočteme-li k těmto číslům ještě velmi dobrou návštěvnost dalších dvou našich muzeí (Hanácké muzeum v přírodě 4.372 návštěvníků) a Muzea v přírodě Zubrnice (18.523 návštěvníků), tak můžeme s radostí konstatovat, že celé Národní muzeu v přírodě eviduje za rok 2019 celkem 480.038 návštěvníků, čímž se řadí mezi předních dvacet nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Samotné Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v České republice v kategorii lidová kultura a třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve Zlínském kraji (celkově bez rozdílu kategorií),“ netajil spokojenost s počtem návštěvníků v jednotlivých muzeích Jindřich Ondruš. 

„Ukazuje se, že sdružení čtyř muzeí v přírodě pod Národní muzeum v přírodě byl velmi dobrým krokem, který přináší výsledky nejen v oblasti odborné péče o naše památky (metodika, sbírkotvorná činnosti a podobně), ale také vzhledem k atraktivitě našich muzeí pro návštěvníky.  Hned první rok existence Národního muzea v přírodě přinesl již zmíněné rekordní návštěvnosti. Jsem rád, že nehmotné kulturní dědictví můžeme prezentovat stále se zvyšujícímu počtu návštěvníků a naplňovat tím poslání našeho muzea. Děkuji Ministerstvu kultury ČR za poskytnutou podporu, ředitelům a všem pracovníkům jednotlivých muzeí za celoroční práci i účinkujícím a řemeslníkům za podíl na zajímavých pořadech, které v jednotlivých muzeích proběhly. Můj dík za spolupráci patří zároveň i zástupcům měst a regionů, se kterými spolupracujeme,“ uzavřel Ondruš.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x