Návštěvnická sezóna na hradech a zámcích skončila. O které památky Zlínského kraje byl největší zájem?

Zámek Buchlovice. Foto: Kateřina Nosková
ZLÍNSKÝ KRAJ – O posledním říjnovém víkendu letos naposledy otevřely své brány české hrady a zámky. Ve Zlínském kraji byl největší zájem o zámek Buchlovice a Květnou zahradu v Kroměříži, které se dostaly mezi deset nejnavštěvovanějších památek ve správě Národního památkového ústavu.

Hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice a Květnou zahradu, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, navštívilo v době od 1. ledna do 30. října 2022 celkem 223 883 osob, což je o 2 442 osob více než v minulé sezóně. Zámek Buchlovice a Květná zahrada se letos dokonce dostaly na seznam deseti nejnavštěvovanějších památek ve správě Národního památkového ústavu.

Zatímco provozovatelé hradu Buchlov a kroměřížské Květné zahrady zaznamenali oproti loňskému roku o trochu nižší návštěvnost, kterou lze v případě buchlovského hradu přičíst na vrub zejména opravám střech hospodářských objektů na druhém nádvoří, zájem návštěvníků o zámky ve Vizovicích a v Buchlovicích byl oproti roku 2021 nepatrně vyšší. Buchlovické perle pomohl ke zlepšeným číslům také divácky úspěšný pořad České televize Skryté skvosty, kde byl jeden z deseti dílů věnován právě této památce.

Úspěšnost letošní sezóny ovlivnili především čeští návštěvníci, kteří památkám zůstali věrni. U méně známých památkových objektů byla návštěvnost optimální i přes mírný nárůst cen, ke kterému musel Národní památkový ústav začátkem roku přistoupit vzhledem ke zvýšeným výdajům za elektřinu a další služby.

V rámci úspor museli provozovatelé památek přistoupit například k omezení nočního osvětlení či ztlumení topení na nezbytné minimum. Musely být omezeny také obnovy malého rozsahu, jako jsou například nátěry oken, drobné úpravy střech, arboristické práce, úpravy cest v parku nebo výsadba stromů.

Brány památek se nezavírají úplně, v jejich prostorách se budou ještě konat oblíbené adventní a vánoční akce.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x