Návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji se opět zvýšila

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rok 2019 ve Zlínském kraji lze z pohledu cestovního ruchu považovat za úspěšný. Vyplývá to ze statistik návštěvnosti turistických cílů, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zdeněk Urbanovský.
Ilustrační foto (Foto: CCRVM)

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy shromažďuje od roku 2008 informace o návštěvnosti vybraných, tzv. referenčních turistických cílů na území Zlínského kraje. Jsou zde zástupci turistických atraktivit, vybrané hrady a zámky v regionu či muzea a galerie. Ve skupině cílů, označené jako atraktivity, kam patří Baťův kanál, rozhledny, galerie a Zoo Zlín, se návštěvnost zvýšila o 4,8 %. Hrady a zámky mají návštěvnost vesměs totožnou s minulými sezonami, dobrou zprávou je zvýšený zájem o zámek Vizovice, a sice o 20 %. Pětiprocentní růst je zaznamenán také u návštěvnosti muzeí.

„Za posledních 10 let se návštěvnost námi sledované dvacítky referenčních cílů zvýšila o 38 %. Z hlediska počtu návštěvníků se jedná o navýšení o 577 tisíc lidí,“ upřesnila Petra Psotková, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zvýšení obratu z prodeje vstupného tak jde do desítek milionů korun. „Těší nás, že loňský rok přinesl zápisy do rekordů v návštěvnosti hned u dvou významných subjektů v našem kraji. Branami Zoo Zlín prošlo v roce 2019 neuvěřitelných 682 826 návštěvníků, rekordní návštěvnost 364 140 hostů mělo také Valašské muzeum v přírodě,“ dodala Psotková.

V roce 2019 činila návštěvnost Valašského muzea v přírodě rekordních 364 140 hostů, což je o 10 140 návštěvníků více než v roce předešlém. „Jedná se o největší návštěvnost za posledních sedmnáct let,“ konstatoval generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Zoo ve Zlíně-Lešné patří mezi první desítku nejvíce navštěvovaných turistických cílů v ČR, Valašskému muzeu v přírodě patří celostátní prvenství mezi turistickými cíli z oblasti lidové kultury.