Někde srážky pomohly, jinde moc ne

Foto: PMO
ZLÍNSKÝ KRAJ - Po srážkách v uplynulých dvou týdnech dosahují průtoky v tocích velmi odlišných stavů. V Beskydech, kde byly dosaženy nejvyšší srážkové úhrny, teče aktuálně i dvojnásobek průměrného množství, zatímco třeba na Uherskohradišťsku zůstávají stále průtoky třetinové, serveru Zlin.cz to oznámil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 70 – 100 %.

Květen byl na srážky poměrně vydatný, v některých dnech přesáhly denní srážkové úhrny i hodnotu 30 mm. Během uplynulého víkendu však maxima v povodí Moravy dosáhly maximálně 15 mm, na většině území nadalo v neděli méně než 5 mm srážek. To se projevilo na hladině vodních toků, aktuálně je však tendence opět klesající.

„Lokálně došlo k navýšení hladin toků v oblastech s vyššími srážkovými úhrny. Nejvýraznější vzestup zaznamenala řeka Bečva, která dosáhla více než dvojnásobku průměrného květnového průtoku, řada dalších toků se dostala alespoň na květnový průměr. Aktuálně ale hladiny na řadě míst opět klesají k podprůměrným hodnotám,“ popsal hydrologickou situaci generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V oblastech nezasažených bouřkami a dešti zůstává situace i nadále vážná. Například řeka Olšava vykazuje jen 24 % průměrného průtoku. „Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod,“ doplnil Gargulák.

Srážková činnost a zvýšené průtoky pomohly do významných nádrží ve správě Povodí Moravy doplnit celkem 2,65 milionu m3 vody. Většina významných nádrží tak má plné nebo téměř plné zásobní prostory. „I nadále platí, že z nádrží vypouštíme nezbytné minimum. Prioritou manipulací zůstává pokrytí povolených odběrů, zejména odběrů pitné vody a vody pro závlahy. Zvyšování současných odtoků zatím není zapotřebí. Naopak je vhodné zadržet vodu v nádržích pro případ, že by suché počasí pokračovalo, a využít ji v období, kdy ji bude opět kritický nedostatek pro nadlepšování průtoků a zajištění funkcí vodních toků,“ doplnil generální ředitel. Naplněnost zásobních prostorů se pohybuje v rozmezí od 72 % (VD Vranov) až po 100 % (VD Nové Mlýny, Luhačovice, Bystřička). Veškeré odběry jsou v současnosti zajištěné a vodní nádrže jsou připravené na dlouhodobé pokrývání uvedených potřeb.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x