(Ne)nápadný půvab Luhačovické přehrady. Ožívá právě teď

Luhačovická přehrada. Foto: zlin.cz
POZLOVICE - Je to vcelku obehraná písnička. Luhačovická přehrada leží na katastru Pozlovic, což je fakt známý stejně jako to, že je více než s mateřským městysem spojována právě z největším moravským lázeňským sídle, městem Luhačovice. Turisté to berou jako příjemné místopisné zpestření a vlastně ani nevědí, že když se procházejí po asfaltce kolem vodní nádrže, opouštějí na chvíli své Luhačovice, kde jsou velmi často ubytováni.

Samotná přehrada má velmi zajímavou historii. Ještě za Císaře pána prudce vyvstala potřeba vybudování díla, které by chránilo okolí před velkou vodou a v době sucha naopak pomohlo dorovnávat vodní stavy.

Stavět se po mementu velikých záplav z roku 1910 začalo o tři roky později, jenže osudová první světová válka a další s tím spojené události tomu chtěly, že se přehrada poprvé napustila až v roce 1930, kdy už nevládl Franz Josef I. a kdy slavil 80. narozeny první československý prezident T.G. Masaryk. Leč dosti historie. Současnost je totiž důležitější a snadněji popsatelná.

Květen, to už je měsíc, kdy se tu čile chodí, bruslí, běhá, jezdí na kolech i koloběžkách. Prostě, kdy už je tu rušno, jak to tu místní provozovatelé občerstvovacích zařízení – a taky jejich hosté – mají rádi.

„My se tu pravidelně potkáváme v tomto ročním období plném nadějné zeleně s přáteli z několika míst republiky, zdá se nám to tu všechno svěží a přitom docela v klidu a v pohodě,“ povídá na břehu přehrady paní Hana z Prostějova s tím, že kamarádky má od Blanska i z Pelhřimova.

Okruh kolem přehrady měří asi tři a půl kilometru. Lidé se zastavují nejenom na hrázi, ale také na opačném konci čtyřicetihektarového vodního díla.

„Tak toto jsem ještě neviděl, to jsou neuvěřitelné kusy,“ sleduje mladý muž v doprovodu dvou malých synků hemžení obřích kaprů přímo před očima na můstku, který spojuje oba břehy v nejužší části přehrady. V těchto místech je samozřejmě zákaz rybolovu, ve střední části je ale rybářů poměrně hodně.

První letošní návštěvníky už přivítal osvědčený kemp a rozjíždí se i provoz půjčovny šlapadel a dalších plavidel. Zrovna přistává dvojice na velké červené labuti.

„Paráda, zatím je na hladině poměrně volno, je tu i moc pěkné okolí, užíváme si to, teď se půjdeme občerstvit,“ plánuje spolu s partnerkou další chvíle Radim z Ostravy.

V zahradní restauraci nedaleko zatím zavřeného koupaliště je už pěkně plno. Pivo v cenách od 45 do 62 korun.

„No levné to není, ale co dnes je, že,“ objednává si parta mladých ještě čtyři kousky.

Život kolem přehrady už frčí naplno a bude tomu tak určitě až do konce turistické sezóny, ta trvá v plné intenzitě přinejmenším do konce září.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->