Nominujte mistry tradičních řemesel i lidové obyčeje

Nominujte mistry tradičních řemesel i lidové obyčeje. Foto: Zlínský kraj
ZLÍN - Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje za letošní rok už zná své nositele, a tak nastal čas se v regionu opět poohlédnout po dalších lidech, kteří by toto ocenění mohli získat. Krajští radní schválili výzvu k předkládání nominací na rok 2022. Zároveň mohou lidé navrhovat i lidové obyčeje na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje.

„Titulem Mistr tradiční rukodělné výroby chceme propagovat osobnosti, které dokonale ovládají postupy a technologie tradiční rukodělné výroby a přiměřeně svým možnostem tyto dovednosti předávají i budoucím generacím,“ řekla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Podobný je i význam druhé vyhlášené výzvy – na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury: „Hlavním účelem je ochrana a zachování nemateriálního kulturního dědictví, jako jsou například různé zvyky, obyčeje, tance a podobě. Neznámějšími jsou např. Jízda králů na jihovýchodní Moravě, Sólový mužský tanec verbuňk nebo Tradiční hody s právem,“ objasnila radní Fišerová.

Na seznamu nemateriálních statků lidové kultury se mohou ocitnout rovněž specifické technologické postupy, které jsou jedinečné právě pro území Zlínského kraje. „Z této kategorie už zde figuruje například Ruční výroba drobného textilního kvítí z rodinné dílny Marie Skrežinové ze Zlechova nebo Technologie ručního tkaní gobelínů, tapisérií, koberců a jejich restaurování v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí,“ doplnila Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu.

Návrhy do obou vyhlášených výzev mohou občané, města a obce i zástupci odborných institucí podávat do 28. února 2022 na adresu Slováckého muzea v Uherském Hradišti – Centra péče o tradiční lidovou kulturu.

--> --> --> --> -->