O bezplatný internet ve Vsetíně se finančně postarala Evropská unie

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Vsetín)
VSETÍN - Od konce srpna mohou Vsetíňané zdarma využívat na šesti místech ve městě připojení k internetu, a to díky úspěchu v celoevropském projektu WIFI4EU financovaném Evropskou unií. Jeho cílem je rozšíření a zajištění bezplatného přístupu k internetu na veřejných prostranstvích, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí města Jana Raszková.

Do projektu vyhlášeného Evropskou komisí se město přihlásilo již loni a uspělo. Následně se uskutečnila anketa mezi veřejností, v níž mohli lidé navrhovat místa, kde by bezplatnou Wi-Fi přivítali. Dle návrhů a po posouzení technických možností pak bylo vybráno šest míst, kde byly instalovány antény umožňující bezplatné připojení k internetu. „Na realizaci tohoto projektu jsme získali voucher v hodnotě 15 tisíc eur, který jsme použili na nákup potřebného technického vybavení a jeho instalaci,“ řekl starosta Jiří Růžička s tím, že město se zavázalo tyto přístupové body k internetu provozovat po dobu udržitelnosti projektu, tedy minimálně tří let. To jej vyjde na přibližně 80 tisíc korun. „Samozřejmě ale počítáme s tím, že bezplatnou Wi-Fi udržíme v provozu delší dobu,“ dodal starosta.

Připojení k síti nazvané WIFI4EU je možné bez jakéhokoli hesla. Rychlost stahování dosahuje 30 Mb/s.

A kde je tedy možné se bezplatně k internetu připojit? Dvě antény jsou umístěny nad hlavním vchodem do domu kultury a pokrývají prostranství před radnicí, další dvě jsou pak na autobusovém nádraží – jedna na věžovém domě a jedna na jedné z autobusových zastávek tak, aby bylo pokryto signálem celé nástupiště. Další přístupový bod je na Horním náměstí – na objektu Maštalisek – signál zde pokrývá parčík mezi touto historickou budovou a zámkem. Internet je dostupný také na hřišti s umělou trávou Pod Pecníkem, kde Wi-Fi pokrývá celý sportovní areál. Dvě další antény jsou umístěny na budově zimního stadionu a umožní připojení k internetu před ním, na parkovišti a v nedalekém sportovním areálu. Poslední dvě antény byly instalovány na objektu městských lázní a pokrývají areál venkovního koupaliště, ale také přilehlých antukových kurtů u Sokolovny.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x