Obyvatelé bytového domu u Kunovic se přiotrávili oxidem uhelnatým. 12 osob skončilo v nemocnici

Foto: HZS ZK
KUNOVICE – Scéna jako z hororového filmu. Tak popisují hasiči včerejší noční zásah v areálu Nového dvora u Kunovic na Uherskohradišťsku, kde se obyvatelé bytového domu nadýchali jedovatého oxidu uhelnatého. Důvodem byly zplodiny spalin z elektrocentrály.

V bytovém domě byl v průběhu minulého týdne odpojen přívod proudu. Obyvatelé proto tuto nepříjemnost vyřešili instalací elektrocentrály v suterénu domu bez dalších opatření. Zplodiny spalin z elektrocentrály tak pronikaly do všech prostor domu.

Asi po týdenním používání jedna z obyvatelek přivolala zdravotníky, protože její dítě trpí nevolností. Zdravotníci po příjezdu zjistili, že už větší část obyvatel domu má příznaky otravy a začínají posedávat a polehávat ve společných prostorech domu,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Po oznámení události ve středu ve 22:18 hodin byl vyhlášen požární poplach profesionální jednotce ze stanice Uherské Hradiště.

Po našem příjezdu už vykazovalo 20 osob příznaky otravy oxidem uhelnatým a většina z nich polehávala na schodech i chodbách. Byla naměřena koncentrace oxidu uhelnatého překračující 400 ppm,“ pokračoval Žemlička.

Velitel zásahu požádal o příjezd dalších vozidel s kyslíkovými lahvemi. Ve 22:36 hodin byl proto vyhlášen poplach i dobrovolné jednotce města Kunovice.

Na místě jsme tak měli celkem 3 automobilové cisterny, které měly ve vybavení dostatečné množství kyslíkových lahví, a také jeden dopravní automobil pro případný odvoz zraněných osob.

Následně přijely další sanitní vozy, ale také další hlídky Policie České republiky, protože bylo potřeba zmírnit napjatou atmosféru,“ přiblížil mluvčí hasičů.

Hasiči následně odvětrávali bytový dům a zároveň pomáhali s přenosem osob do sanitek, které do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a do Uherskohradišťské nemocnice převezly celkem 12 osob.

Mezi nimi se nacházeli také nezletilí. Stav pacientů naštěstí nebyl v době převozu do nemocnice vážný,“ uvedla Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje na svém facebooku.

O události bylo informováno vedení města Kunovice, hejtman Zlínského kraje, operační středisko generálního ředitelství HZS České republiky, řídící důstojník pro územní odbor HZS Uherské Hradiště i řídící důstojník HZS Zlínského kraje a zástupce Krajské hygienické stanice ve Zlíně,“ dodal Roman Žemlička.

Zobrazit fotogalerii >>

--> --> --> --> -->