Od příštího týdne můžete podávat předžádosti ke kotlíkovým dotacím

Příští týden se spustí sběr předžádostí ke kotlíkovým dotacím. Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Od pondělí 11. října lze podávat předžádosti o poskytnutí dotace na výměnu kotle na tuhá paliva. Sběr elektronických předžádostí zahájí Zlínský kraj na svých webových stránkách.

Od září 2022 začne ze zákona platit zákaz vytápět starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Proto bude v rámci kotlíkových dotací 2021+ podporována výměna kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy v rodinných a bytových domech a nově i v rekreačních objektech. Výměna může být realizována od 1. ledna 2021 a žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti.

Kotlíkové dotace budou pokračovat také v roce 2022. O jejich přidělení tentokrát nebude rozhodovat rychlost předložení elektronické žádosti, ale vyplnění tzv. předžádosti. Příspěvek na výměnu kotle mohou získat především nízkopříjmové domácnosti, což jsou domácnosti, kde jeden člen v loňském roce vydělal maximálně 170 900 korun čistého příjmu, nebo domácnosti složené ze seniorů, kteří pobírají starobní důchod, či z osob pobírajících invalidní důchod 3. stupně.Těmto žadatelům pokryje nová kotlíková dotace až 95 % nákladů na výměnu kotle. „Pokud si nebudete vědět rady, zda právě vy máte na dotaci nárok, neváhejte se obrátit na naše krajské pracovníky, kteří nabízí odborné poradenství,“ uvádí náměstek hejtmana zodpovědný za strategický rozvoj Lubomír Traub.

Každý, kdo nestihne výměnu kotle zrealizovat do 1. září 2022, ale alespoň do tohoto termínu zažádá o dotaci, nebude v případě kontroly z úřadů finančně sankcionován. Na dotace na zastaralá topidla dosáhnou i ostatní domácnosti, a to z programu Nová zelená úsporám Státního fondu životního prostředí, kde je možné žádat už nyní.

Výše podpory Kotlíkových dotací 2021+ se bude odvozovat od druhu nového kotle:

  • plynový kondenzační kotel – dotace až 100 000 Kč
  • kotel na biomasu – dotace až 130 000 Kč
  • na elektrická a plynová tepelná čerpadla – dotace až 130 000 Kč

Termín pro podávání předžádostí je do konce prosince.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x