Od zítřka platí ve všech nemocnicích Zlínského kraje zákaz návštěv

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – Kvůli zhoršující se epidemické situaci v kraji bylo dnes svoláno mimořádné zasedání krizového štábu. S ohledem na dvě úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19, ke kterým došlo v Kroměřížské nemocnici, bude od čtvrtka 21. října ve všech nemocnicích Zlínského kraje platit zákaz návštěv.

Celkem 55 hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid‑19 leží aktuálně v pěti nemocnicích ve Zlínském kraji. V Kroměřížské nemocnici podlehli těžkému průběhu nemoci dva lidé: žena ve věku pětatřicet let a muž ve věku šestasedmdesát let. Oba nebyli naočkovaní.

Bohužel musíme potvrdit smutný fakt, že v naší nemocnici zemřela na onemocnění covid-19 pětatřicetiletá pacientka. Ačkoli měla přidružené onemocnění, nebyla proti koronaviru očkovaná, což se pro ni stalo zásadním,“ uvedla předsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Na dnešním mimořádném zasedání se hejtman Radim Holiš a vedení pěti nemocnic dohodli na zákazu návštěv, který začne platit od čtvrtka 21. října. Doporučení o omezení návštěv pro lůžková zdravotnická zařízení dnes vydala Krajská hygienická stanice.

Rozhodnutí bylo jednomyslné. Nejhůře je na tom momentálně Kroměřížská nemocnice, kde omezení návštěv platí od pondělí. Pro ostatní nemocnice jde o preventivní opatření. Všichni máme v živé paměti uplynulé měsíce, kdy jsme byli na hranici možností a měli přeplněná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Tímto opatřením chceme kritickému stavu v nemocnicích předejít,“ řekl hejtman Radim Holiš a dodal: „Zátěž nemocnic poroste, doba, kdy se doháněla operativa je bohužel pryč, musíme se připravit na další vlnu.“

Výjimka z regulace návštěv se týká pouze nezletilých pacientů, doprovodu otců či jiných osob u porodu, pacientů s omezenou svéprávností a pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. S ohledem na bezpečnost pacientů bude zákaz platit do odvolání, které je v kompetenci vedení jednotlivých zařízení.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x