Orkán Sabine ve Zlínském kraji

Foto: HZS ZK
ZLÍNSKÝ KRAJ - Silný vítr Zlínský kraj na rozdíl od ostatních krajů velmi šetřil. Hasiči během tří dnů vyjeli k necelým dvěma stům událostem, spojených s orkánem Sabine. Především se jednalo o technickou pomoc, a to odstraňování popadaných stromů na silnice.

10. února 2020

08:00 hodin: Už od brzkých ranních hodin zaměstnávaly hasiče ve Zlínském kraji popadané stromy na cesty. Během dopoledne zasahovali u dvaceti hlášených událostí a hlavní nápor očekávali až v odpoledních hodinách, kdy měl vítr na našem území zesílit.
V obci Komňa na Uherskohradišťsku a v obci Chvalnov na Kroměřížsku hasiči připevňovali odlétávající plech ze střech. Ve Valašském Meziříčí na ulici Sokolská vítr poničil ve výšce 4 metrů reklamní plachtu a hrozil její pád na vozovku. I zde zasahovali profesionální hasiči.
Poslední dopolední událost spojenou s větrem měli hasiči hlášenou na Uherskohradišťsku v obci Suchá Loz, kde vítr strhl celou střechu rodinného domu. Se silným větrem bojovali i řidiči. Pravděpodobně vítr měl za vinu převrácení kamionu na bok u Uherského Brodu.

13:00 hodin: Orkán Sabine Zlínský kraj šetřil. V souvislosti s ním hasiči během  dne vyjeli k třem desítkám popadaných stromů na komunikace, k šesti utrhnutým plechovým střechám a jednoho komínu. Lezci ve Valašském Meziříčí z výškové budovy sundali reklamní plachtu, neboť hrozil její pád na veřejné prostranství. Veškeré tyto události se obešly bez újmy na zdraví. O velkém štěstí může mluvit řidič kamionu, kterému se při jízdě po silnici E50 u Uherského Brodu převrátil přívěs.

20:00 hodin: Vítr v odpoledních a večerních hodinách potrápil především Zlín a okolí, kde hasiči vyjížděli celkem 17 krát k událostem v důsledku silného větru. I v samotném centru krajského města měli hasiči plné ruce práce. Například odstraňovali vzrostlý strom na ulici Nad Ovčírnou I., který spadl na zaparkovaná auta. 11 výjezdů měli hasiči na Kroměřížsku, 7 krát na Uherskohradišťsku a pouze v 6 případech vyjeli hasiči na Vsetínsku. Na rozdíl od jiných krajů Zlínský kraj nepřekročil ani sto výjezdů, souvisejících s orkánem Sabina.

11. února 2020

10:00 hodin: Vítr ve Zlínském kraji stále foukal, a to především na Uherskohradišťsku a Vsetínsku. Po klidné noci hasiči od rána přijali již celkem dvanáct oznámení o popadaných stromech na komunikace, elektrická vedení a dodávkové vozidlo. V jednom případě hasiči v Rožnově pod Radhoštěm upevňovali nebezpečně nahnutý komín. V Horním Němčí na Uherskohradišťsku vítr potrápil řidiče kamionu, kterému převrátil přívěs.
V krajském městě hasiči zasahovali prozatím u třech událostí, kdy odstraňovali stromy na náměstí T. G. Masaryka, kde vzrostlý strom spadl na zaparkovanou dodávku a ve druhém případě byl další strom nebezpečně nahnutý na parkovišti plných vozidel. Na Jižních Svazích na ulici Nad Stráněmi odstraňovali naštíplý strom. Zásahů již bylo méně, ale i tak stále hasiči vyjížděli k novým událostem, souvisejících s větrem.

22:00 hodin: Odpolední a večerní vítr potrápil obyvatele a hasiče především na Zlínsku. Hasiči zde odstraňovali celkem sedm stromů a v krajském městě na ulici Sadová zasahovali u poškozené střechy. Na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku vyjeli hasiči v obou případech k pěti událostem. Nejméně tentokrát potrápil vítr Vsetínsko, kde hasiči měli hlášeny pouze dva případy spadlých stromů na komunikace. Vítr se již utišil a telefonní linky hasičů přestaly zvonit. 

12. února 2020

Středeční ráno se neslo v poklidném duchu, přestože vítr stále pofukoval. Během dopoledne však hasiči ve Zlínském kraji přijali už jen čtyři žádosti o pomoc s odstraněním stromů, spadlých na silnice.

Vše se vrací postupně do normálu a jsme rádi, že se všechny události obešly bez újmy na zdraví spoluobčanů i hasičů.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x