Pády ze žebříků, střech a stromů jsou teď na denním pořádku

Foto: ZZS ZK
ZLÍNSKÝ KRAJ – Záchranáři Zlínského kraje v posledních týdnech stále častěji vyjíždějí k pádům z výšky. Nejčastěji se jedná o pády ze žebříků, střech a stromů při sklízení ovoce.

Pády z výšky sice mohou skončit jen oděrkou, ale také mnohem horším zraněním nebo jejich kombinací.

Například v sobotu naše dvě posádky, z toho jedna s lékařem, z výjezdové základny ve Vsetíně zasahovaly u pádu muže ze žebříku ze zhruba čtyřmetrové výšky, který si tak přivodil zhmoždění dolní části zad a pánve,“ informovali krajští záchranáři na webu ZZS ZK.

Záchranáři muže zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče, podali mu medikamenty, nasadili krční límec a imobilizovali vakuovou matrací. Pacienta následně předali kolegům z letecké záchranné služby z Ostravy.

Při pracích na zahradách, opravách a úpravách chat, chalup či domů dbejte na pravidla bezpečnosti práce. Pády z výšky jsou totiž častými úrazy, které mohou mít velmi vážné následky,“ upozorňují záchranáři.

Jak v případě nehody člověku poskytnout první pomoc? „Pokud zraněný masivně krvácí, krvácení zastavte stlačením krvácejícího místa, popřípadě přiložte tlakový obvaz nebo zaškrcovadlo. Pokud jste školeni, zprůchodněte v případě bezvědomí dýchací cesty a zkontrolujte dýchání. Se zraněným zbytečně nehýbejte a nepodávejte mu žádné léky ani tekutiny,“ radí záchranáři.

--> --> --> --> -->