Pan Bohumil se těší. Úroda fíků se jeví velmi slušně

Pan Bohumil u svých fíků (Foto: Zlin.cz)
SLOVÁCKO - V jedné - kvůli možným "černým" česačům ovoce - tentokrát raději nejmenované obci jižnějšího cípu Slovácka žije už téměř osm desítek let pan Bohumil Němec. Dlouhá pracovní léta svářeč a pořádný pracant, teď už pro změnu delší čas neobyčejný pěstitel tu a tam překračující běžné zvyklosti.

U jeho rodinného domu vás musejí upoutat dozrávající fíky. S jejich pěstováním to je i není jednoduché.

„Stěžejní jsou dva faktory. Teplá zima a dostatek slunce. Plodů se mi už několik let objevuje spousta. Letos by první měly dozrát někdy koncem června, úroda vypadá velice dobře. Ale jak říkám, musí být hodně sluníčka. keř mám kousek za plotem, plody se mi vinou i po stěně domu, byl bych jen nerad, kdybych je musel hlídat. Jinak posbírám a rád rozdám rodině a známým, kvalita bývá výborná,“ pochvaluje si své fíky pan Bohumil.

Nejvíce fíků dodávají do světa státy jako Turecko, Egypt či Maroko, věru hodně a hodně jižnější destinace než je naše Slovácko.

Pan Bohumil upozorňuje, že jde o zřejmý důkaz oteplování i v našich zeměpisných končinách. Ale nezůstává jen u fíků.

„Zkraje podzimu bych chtěl sklízet plody asiminy, říkáme tomu s kamarády banány severu. Chuť bývá lahodná, vynikající.

Bohumil žije na Slovácku, důkazy pěstování teplomilných rostlin ovšem podává třeba Miroslav Zelík ze Zlína, který se i letos může těšit na kiwi. A abychom zabrouzdali i do vzdálenější historie a netvrdili, že se horka dostavují třeba v poslední desetiletce. Výbornými zralými melouny se už například v roce 2000 oprávněně chlubil Ladislav Koželuha ze Zlína.

Teď se ovšem zahrádkáři rychle soustředí na první dobroty, které k nám patří odjakživa.

„Očekávám báječnou úrodu jahod,“ těší se na dny příští Petr Orzel ze Zlína.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x