Parkovací dům v Kroměříži by měl vyjít na více než 85 milionů korun

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížští radní vybrali firmu, která by měla postavit parkovací dům v Havlíčkově ulici. Mezi deseti nabídkami uspěla společnost GEMO z Olomouce, která nabídla cenu 85,2 milionu korun, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Cena byla při splnění podmínek jediným kritériem, které rozhodovalo. Mám radost z toho, že jsme se oproti projektu dostali s náklady výrazně níže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům měl podle projektu, včetně přípravných prací, přijít asi na 135 milionů korun. Radnice má na jeho stavbu slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jedná se o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda. Sanace byla součástí přípravných prací, které město zahájilo v červnu.

Přijdou na 11 milionů korun a zahrnují odstranění skladu olejů i pohonných hmot, včetně sanace půdy zasažené ropnými produkty, odstranění garáže, manipulační plochy a také parkoviště v bývalém areálu vojenské správy. Odstraněny byly náletové křoviny. Sdružení firem VW WACHAL z Kroměříže a GriToN CZ z Prahy se ještě postará o přípravu podloží pro samotnou výstavbu parkovacího domu.

Parkovací dům by měl výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže, bude mít kolem 150 míst. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže plánuje přestavět na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x